لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۰۶

کره شمالی می‌گوید «آزمایش حساس» دیگری در سایت پرتاب ماهواره انجام داده است


از معدود تصاویری که خبرگزاری دولتی کره شمالی از سایت «سوهه» در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد.

کره شمالی یک هفته پس از انجام آزمایش در سایت پرتاب ماهواره «سوهه»، اعلام کرد که در این محل یک «آزمایش حساس» دیگر انجام داده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی به نقل از یک مقام نظامی این کشور گزارش داد که آزمایش جدید شامگاه جمعه، ۲۲ آذر، در سایت پرتاب ماهواره «سوهه» انجام شده است.

این خبرگزاری اشاره‌ای به نوع آزمایش انجام‌شده نکرده اما به نقل از مقام نظامی گفته است که نتایج آن در راستای «تقویت بیشتر راهبرد بازدارندگی هسته‌ای» قرار می‌گیرد.

خبر این آزمایش در حالی اعلام می‌شود که استفان بیگن، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی، قرار است روز یکشنبه به سئول سفر کند.

کره شمالی هفته گذشته نیز در همین سایت آزمایش دیگری انجام داد که آن را نیز «بسیار مهم» خوانده بود.

سایت «سوهه» که در شمال پیونگ‌یانگ قرار دارد ظاهرا برای پرتاب ماهواره احداث شد اما به گفته آمریکا و شمار زیادی از کشورها، کره شمالی از آن برای آزمایش موشک‌های بالیستیک دوربرد استفاده کرده است.

این سایت یکی از سایت‌هایی ا‌ست که مقام‌های آمریکایی گفته بودند پیونگ‌یانگ قول بستن آن را داده‌ است.

هفته گذشته در پی انتشار خبر آزمایش در این سایت، دونالد ترامپ، رئيس‌ جمهوری آمریکا، به رهبر کره شمالی هشدار داد «اگر رفتاری از روی دشمنی انجام دهد، در واقع همه چیز را از دست خواهد داد».

او از کیم‌جونگ اون خواسته بود که قول خود درباره عاری‌سازی شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای را عملی کند.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون تاکنون سه بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند اما کره شمالی اخیرا حملات لفظی علیه آمریکا را تشدید کرده و گفته است اگر آمریکا در هفته‌های پیش رو و پیش از پایان سال میلادی نتواند خواسته‌های این کشور را برآورده کند، پیونگ‌یانگ «مسیری تازه» را در پیش می‌گیرد.

منابع: خبرگزاری‌های آلمان، رویترز و فرانسه، ر.ح/ ج

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG