لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۵۴

ترامپ به رهبر کره شمالی هشدار داد «همه چیز را از دست می‌دهد»


کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، در این تصویر از ماه پیش سوار بر اسب خود در کوه پک‌تو، دیده می‌شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پی انتشار گزارش‌ها از آزمایش تازه‌ «نظامی» در کره شمالی، به رهبر آن کشور هشدار داد «اگر رفتاری از روی دشمنی انجام دهد، در واقع همه چیز را از دست خواهد داد».

دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته است «کیم جونگ‌اون بسیار باهوش است و فراتر از آن بسیار چیزها برای از دست دادن دارد، در واقع همه‌چیز؛ چنانچه رفتار خصمانه‌ای از او سر بزند».

آقای ترامپ افزوده «او توافق مستحکمی برای پاکسازی اتمی با من در سنگاپور امضا کرد».

اشاره رئیس‌جمهوری ایالات متحده به مذاکرات سال پیش در سنگاپور است که از نظر تاریخی، بین رهبران دو کشور، بی‌سابقه بود، و به توافق برای حرکت در مسیر پاکسازی اتمی شبه‌جزیره کره انجامید. اما از آن زمان بعد گام عملی مشخص و قابل توجهی در این مسیر برداشته نشده‌است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته «کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ‌اون، پتانسیل اقتصادی عظیمی دارد، اما همان‌طور که قول داده، باید دست به پاکسازی اتمی بزند».

کره شمالی، یکی از منزوی‌ترین کشورهای جهان، چه از نظر سیاسی و بین‌المللی چه از نظر دسترسی مردم به اطلاعات، رسانه‌ها و اینترنت جهانی‌ست. پیونگ‌یانگ در عین حال با اتهام‌های گسترده‌ای در زمینه نقض حقوق بشر و اعدام و ترور مخالفان و اعضای خانواده آن‌ها روبه‌رو است. این کشور همچنین به خاطر برنامه نظامی هسته‌ای و موشکی خود تحت تحریم‌های گسترده بین‌المللی قرار دارد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز گذشته گفت این کشور در سایت سوهه «آزمایش بسیار مهمی» انجام داده که بر «جایگاه راهبردی» آن کشور تاثیر مهمی دارد. تاسیسات نام‌برده‌شده یکی از سایت‌هایی‌ست که مقام‌های آمریکایی گفته بودند پیونگ‌یانگ قول بستن آن را داده‌است.

یک روز پیش از اعلام این آزمایش گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این‌که پیونگ‌یانگ احتمالا در حال از سرگیری آزمایش‌ موتور موشک در این سایت پرتاب ماهواره است.

روز شنبه دونالد ترامپ گفته بود به نظر او رهبر کره شمالی به کنشی مداخله‌جویانه در انتخابات ریاست‌جمهوری دست نخواهد زد و متعجب خواهد شد اگر پیونگ‌یانگ اقدام خصمانه‌ای بکند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG