لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۱

پومپئو: شواهد فراوانی هست که نشان می‌دهد آزمایشگاه ووهان منشأ کرونا بوده است


وزیر خارجه آمریکا می‌گوید چین در «انتقال آلودگی به جهان» و «وجود آزمایشگاه‌های زیر استاندارد» سابقه دارد.

در ادامه انتقادهای مقامات آمریکایی از «پنهان‌کاری‌های چین» در قبال همه‌گیری کرونا، وزیر خارجه آمریکا گفت منشأ این ویروس آزمایشگاه ووهان در مرکز چین بوده است؛ دولت چین بازار ووهان را منشأ شیوع اعلام کرده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت گفت «شواهد زیادی در دست است که نشان می‌دهد که [کرونا] از این نقطه آغاز شد».

آقای پومپئو در مصاحبه با شبکه خبری ای‌بی‌سی، در پاسخ به این پرسش که چه شواهدی برای خروج ویروس از آزمایشگاه ووهان در دست است، گفت: «شواهد فراوانی هست که از اینجا شروع شده. ما از ابتدا هم می‌گفتیم سرمنشأ ویروس [کرونا] در ووهان چین است و امروز خیلی‌ها با ما موافق‌اند».

دولت چین همه‌گیری «یک ویروس عجیب ذات‌الریه در ووهان» را در آخرین روز سال ۲۰۱۹ به اطلاع سازمان جهانی بهداشت رساند و بازار این شهر را به عنوان کانون شیوع معرفی کرد.

اما شواهد متعدد بعدی نشان داد که این همه‌گیری از مدت‌ها قبل در مرکز چین آغاز شده بود و شماری از پزشکان و شهروند-خبرنگارانی که اقدام به افشای این موضوع کرده بودند بازداشت یا توبیخ شدند.

درباره منشأ این ویروس نیز روایت رسمی چین با تردیدهایی در نقاط مختلف جهان روبه‌رو شده و به ویژه در هفته‌های اخیر مقام‌های ارشد آمریکا بارها در این زمینه اظهارنظر کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره خروج کرونا از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان دیدگاه مشابه پومپئو مطرح کرده و روز پنج‌شنبه به این سوال که آیا شواهد یا مستنداتی را دیده است که باعث این تردید شده است پاسخ مثبت داد.

با این حال مدیر اطلاعات ملی آمریکا (دی‌ان‌آی) که بر نهادهای اطلاعاتی این کشور نظارت دارد، همان روز گفت این نهادها به این نتیجه رسیده‌اند کووید-۱۹ «دست‌ساز انسان یا اصلاح‌شده ژنتیکی نیست» اما «تحقیق درباره منشأ آن همچنان ادامه دارد».

مایک پومپئو که قبلا ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا،سی‌آی‌ای، را برعهده داشت، در مصاحبه روز یکشنبه‌اش گفت گزارش اطلاعات ملی آمریکا را پیش از انتشار دیده و دلیلی برای مخالفت با آن نمی‌بیند اما «باید به زمینه هم توجه کرد».

او تأکید کرد «شواهد فراوان» و «تا حد چشمگیری» در دست است که آزمایشگاه ووهان منشأ ویروس بوده و «فکر می‌کنم همه جهان اکنون می‌تواند این را ببیند».

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت چین در «انتقال آلودگی به جهان» و «وجود آزمایشگاه‌های زیر استاندارد» سابقه دارد و بعد از همه‌گیری کرونا هم «تلاش کلاسیک کمونیستی برای انتشار اطلاعات دروغ» را آغاز کرد.

دولت چین در ماه‌های اخیر به هر کشور یا سازمانی که از روایت رسمی آن کشور یا نحوه مقابله‌اش با همه‌گیری انتقاد کرده تاخته است و معاون وزیر خارجه این کشور نیز گفته است: «چرا تحقیقات فقط باید چین را هدف بگیرد و به دیگر کشورها نپردازد؟»

ویروس کرونا تاکنون در نقاط مختلف جهان بیش از ۳.۵ میلیون نفر را مبتلا کرده است که از آن میان بیش از ۲۴۵ هزار تن جان باخته‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG