لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۴۴

روحانی: اگر نتیجه ملاقات با فردی آبادانی کشور است دریغ نمی‌کنم


سخنرانی حسن روحانی در همایشی در «سالن اجلاس سران» در تهران ایراد شد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با اشاره به سفر محمد جواد ظریف به محل نشست سران گروه ۷ و شرایط ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی گفت اگر بداند «ملاقات او با فردی» می‌تواند نتیجه‌ای داشته باشد دریغ نخواهد کرد.

رئیس جمهور ایران روز دوشنبه، ۴ شهریور، در یک سخنرانی در تهران با اشاره به اینکه «برای منافع کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد» گفت: «اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه، کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم».

حسن روحانی توضیح بیشتری درباره سخنان خود نداده و تنها با اشاره به «شرایط فشار دشمن» گفته است: «راهی جز توسعه کشور» نیست.

اظهارات رئیس جمهوری اسلامی می‌تواند اشاره‌ای تلویحی به موضوع مذاکره با آمریکا باشد.

این سخنان یک روز پس از سفر غیرمنتظره محمدجواد طریف، وزیر خارجه ایران، به محل نشست سران گروه ۷ ایراد شده است.

رئیس جمهوری اسلامی با اشاره به این سفر گفت: «ما با مسئولان مربوطه مشورت و بحث داریم و باید کارمان را انجام دهیم، جایی که احتمال موفقیت حتی ۱۰ تا ۲۰ درصد وجود دارد هم باید جلو رفت و نباید فرصت را از دست بدهیم».

آقای روحانی با اشاره به نتایج برجام در افزایش فروش نفت ایران گفت: «گویی در گوش بعضی‌ها پنبه است و هر چه ما می‌گوییم آنها می‌گویند مذاکره چه خاصیتی دارد».

این سخنان در حالی مطرح شده که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از این مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بارها ایران را به مذاکره برای دستیابی به توافقی فراگیر دعوت کرده و حدود ده روز پیش، ۲۷ مرداد، گفته بود که «ایران قصد گفت‌وگو دارد، فقط نمی‌داند چگونه خود را به آن برساند».

حسن روحانی در سخنان روز دوشنبه‌اش همچنین تأکید کرد که «خواست ملت ما عزت، استقلال و همزمان، کاهش زحمت و فشار و افزایش رفاه است».

وی اضافه کرد: «اگر بنا باشد با فشار به مردم کشور را اداره کنیم که هر کسی بلد است کشور را اداره کند... جایی باید ایستاد که منافع وجود دارد. ما برای دفاع از منافع ملی و استقلال کشور می‌ایستیم، خسته نمی‌شویم و از هر ابزاری برای حل مسائل استفاده می‌کنیم».

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره تلاش‌های فرانسه برای نجات برجام و میانجی‌گری برای کاستن از تنش‌ بین ایران و آمریکا منتشر شده بود.

شماری دیگر از کشورها، از جمله ژاپن، عمان و عراق، نیز برای پادرمیانی بین دو تهران و واشینگتن و کاستن از تنش‌ها در منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند.

منابع: ایرنا، ایسنا، توئیتر و رادیو فردا /ا.م/ ج

دیدن نظرات (۱۶۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG