لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۵۱

مقام روس تحت تحریم اروپا سفیر جدید روسیه در آمریکا شد


ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، روز دوشنبه سی‌ام مرداد ماه، آناتولی آنتونوف معاون پیشین وزیر دفاع این کشور را به عنوان سفیر جدید این کشور در آمریکا منصوب کرد.

آقای آنتونوف که در یک سال گذشته از معاونان وزارت خارجه روسیه بوده، در حالی به سمت سفیر جدید روسیه در آمریکا معرفی شده که نام او در فهرست اشخاص تحریم‌شده از سوی اتحادیه اروپا قرار دارد.

او جایگزین سرگئی کیسلیاک می‌شود که نزدیک به یک دهه سفیر روسیه در آمریکا بود و دوره مأموریت او در ماه ژوئیه به پایان رسید.

رویترز می‌نویسد، مقام‌های آمریکایی سرگرم بررسی نقش مقام‌های روسی و از جمله سرگئی کیسلیاک، در پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

دیلپمات تحت تحریم

در پی بروز جنگ داخلی در اوکراین و حمایت روسیه از شورشیان شرق این کشور، اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ نام آقای آنتونوف را که در آن زمان معاون وزارت دفاع روسیه بود، در فهرستی ۱۹ نفره از افراد مورد تحریم خود قرار داد.

این تحریم‌ها منع ورود این افراد به اتحادیه اروپا و ضبط اموال و دارایی‌های آنان را در بر می‌گیرد.

آناتولی آنتونوف که از سال ۲۰۱۱ به مدت پنج سال معاون وزارت دفاع روسیه بود، از سوی اتحادیه اروپا متهم شده که در اعزام نیروهای روس به اوکراین و تهدید تمامیت ارضی و استقلال اوکراین نقش فعال داشته است.

آمریکا هنوز به معرفی آناتولی آنتونوف به عنوان سفیر جدید روسیه، و موضوع تحریم او از سوی اتحادیه اروپا واکنش نشان نداده است.

آمریکا و روسیه پیشتر در سال ۲۰۰۸ در زمان اعزام سرگئی کیسلیاک به عنوان سفیر روسیه به واشینگتن، قصد داشتند روابط سرد خود را بهبود بخشند، اما موضوعاتی چون حمله ناتو به لیبی، متحد روسیه، در سال ۲۰۱۱ نتیجه‌ای معکوس را رقم زد.

دو طرف در سوریه هم در سوی مختلف جنگ داخلی این کشور هستند و در حالی که روسیه از حامیان اصلی حکومت بشار اسد است، آمریکا از برخی گروه‌های معارض اسد حمایت می‌کند.

روابط مسکو و واشینگتن در سال ۲۰۱۴ و پس از بحران اوکراین و نیز الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه، به بدترین سطح خود پس از پایان دوران جنگ سرد رسید، و مناقشات مرتبط با دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا تنش در روابط دو کشور را تشدید کرد.

در حالی که برخی ناظران انتظار داشتند پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، آمریکا تحریم‌های خود علیه روسیه را کاهش دهد، اما آقای ترامپ تأکید کرده که کاهش تحریم‌های روسیه مستلزم حل مشکلات در سوریه و اوکراین است.

علاوه بر آن کنگره آمریکا نیز اخیراً تحریم‌های جدید را علیه روسیه وضع کرده که مسکو با اخراج تعدادی زیادی از دیپلمات‌های آمریکایی به آن پاسخ گفته است.

XS
SM
MD
LG