لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۲۹

بانک لبنانی تحریم‌شده، ارتباط خود با حزب‌الله را رد کرد


یکی از شعب بانک تحریم‌شده جمّال در منطقه حمرای بیروت

بانک اعتباری جمّال در لبنان که اخیراً با اتهام «کمک به تأمین مالی حزب‌الله لبنان» در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت، با رد اتهام ارتباط با گروه حزب‌الله، اعلام کرده که از آمریکا در این زمینه درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه هفتم شهریور اعلام کرد که این «بانک لبنانی مرتبط با حزب‌الله لبنان» را به دلیل ارائه خدمات و تسهیلات مالی به حزب‌الله لبنان مورد تحریم قرار داده است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری تصریح شده بود که این بانک به «خانواده عوامل بمب‌گذاری‌های انتحاری» خدمات مالی ارائه می‌کند.

اما روز جمعه بانک اعتباری جمّال که در نیم‌قرن اخیر در لبنان فعالیت داشته، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «صریحاً همه اتهامات در این زمینه را رد کرده»، و از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های آمریکا ابراز تعجب می‌کند.

این بیانیه تصریح می‌کند که بانک لبنانی به مقررات بین‌المللی در زمینه مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم «تعهدی پایدار» دارد و برای حفاظت از منافع سپرده‌گذارانش با بانک مرکزی لبنان کار خواهد کرد.

روز جمعه مدیرکل بانک مرکزی لبنان هم به وب‌سایت اخبار اقتصادی جهان عرب گفت که پرونده این بانک جمّال را از نزدیک دنبال خواهد کرد و همه سپرده‌های قانونی در این بانک را تضمین می‌کند.

آمریکا همزمان به پیگیری راهبرد فشار حداکثری علیه ایران، فشار بر گروه‌های نیابتی و هم‌پیمان ایران را نیز در منطقه خاورمیانه گسترش داده و در این چارچوب مصمم است راه‌های تأمین مالی حزب‌الله لبنان را مسدود کند.

آمریکا از سال ۱۹۹۷ گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان را در فهرست تروریستی خود قرار داده و وزیر خارجه ایالات متحده تأکید کرده است که کشورش مصمم به قطع حمایت‌ها از گروه حزب‌الله در لبنان است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG