لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۵۶

عربستان سعودی مجازات مرگ برای کودک-مجرمان را لغو کرد


سازمان عفو بین‌الملل هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد تعداد اعدام‌ها در عربستان در سال ۲۰۱۹ افزایشی بی‌سابقه یافت و به ۱۸۴ نفر رسید.

دو روز پس از لغو مجازات شلاق در عربستان سعودی، گزارش شده که پادشاه این کشور فرمان به لغو مجازات مرگ برای کودک-مجرمان داده است؛ به این ترتیب حکم اعدام شش کودک-مجرم شیعه نیز لغو می‌شود.

خبر لغو مجازات مرگ برای کودک-مجرمان را روز یکشنبه هفتم اردیبهشت عواد العواد، رئیس کمیسیون حقوق بشر عربستان، اعلام کرد.

این مقام وابسته به حکومت سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد بنابر فرمان ملک سلمان، صدور حکم اعدام برای کسانی که در سنین کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند متوقف می‌شود و حداکثر مجازات برای این مجرمان نباید بیش از ۱۰ سال حبس در زندان‌های مخصوص نوجوانان باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با فرمان جدید پادشاه سعودی حکم اعدام دست‌کم شش شهروند شیعه، از جمله علی النِمر، که در سال‌های اخیر موجی از واکنش‌های نهادهای حقوق بشری را به همراه داشت، لغو شد.

علی الِنمر در سال ۲۰۱۲ هنگامی که ۱۷ ساله بود به دنبال شرکت در اعتراضات موسوم به «بهار عربی» بازداشت و سپس به اعدام محکوم شد.

عموی او، محمد باقر النِمر، در آغاز سال ۲۰۱۶ اعدام شد و اعتراض‌ها به اعدام او در ایران موجب حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد شد و نهایتا قطع روابط دو کشور را به همراه داشت.

روز پنجم اردیبهشت نیز خبر لغو مجازات شلاق در عربستان و جایگزین شدن آن با حبس و جریمه نقدی منتشر شد.

به گفته رئیس کمیسیون حقوق بشر سعودی، این دو مورد «کمکی است به مدرن‌تر کردن دادرسی کیفری و نشانگر پایبندی عربستان به دنبال کردن اصلاحات کلیدی است».

عواد العواد با اشاره به اینکه «اصلاحات بیشتری در راه است» در بیانیه‌اش نوشته است: این دو تصمیم «بازتاب‌دهنده آن است که عربستان سعودی حتی در میانه محدودیت‌های ناشی از شیوع کووید-۱۹ نیز اجرای اصلاحات مهم حقوق بشری را دنبال می‌کند».

خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس دو فرمان اخیر در عربستان سعودی را نتیجه تلاش محمد بن سلمان، ولیعهد آن کشور، برای رهایی از انتقادهای جهانی و انجام برخی اصلاحات ذکر کرده‌اند.

شمار بالای اعدام‌ها و اجرای مجازات‌هایی همچون شلاق زدن، قطع عضو و گردن زدن در عربستان سعودی همواره با محکومیت‌های جهانی روبه‌رو بوده است.

از سوی دیگر، شماری از نهادهای بین‌المللی در روزهای اخیر از مرگ عبدالله الحامد، فعال حقوق بشر سعودی، در زندان خبر داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد تعداد اعدام‌ها در عربستان در سال ۲۰۱۹ افزایشی بی‌سابقه یافت و به ۱۸۴ نفر رسید.

با لغو مجازات مرگ برای کودک-مجرمان در عربستان سعودی، در حال حاضر در دنیا فقط ایران، حوثی‌های یمن و سردمداران نوار غزه چنین مجازاتی را اجرا می‌کنند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG