لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۰۸

شمار قربانیان حادثه رود دجله به یکصد نفر رسید


گروه‌های امدادی و داوطلبان به جست‌وجو و انتقال اجساد یافت‌شده در منطقه غرق شدن کشتی ادامه می‌دهند.

بنابر گزارش‌ها، شمار قربانیان غرق شدن یک کشتی مسافربری در رود دجله به حدود یکصد نفر رسیده و جست‌وجوها برای یافتن مفقودان همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری آلمان روز جمعه یکم فروردین به نقل از مقام‌های استان نینوای عراق خبر داده است که شمار قربانیان به دست‌کم یکصد نفر رسیده است. با این حال سایر خبرگزاری‌ها به آمار دست‌کم ۹۷ قربانی اشاره کرده‌اند.

همچنین بنابر گزارش‌ها، جست‌وجو برای یافتن مفقودان این حادثه روز جمعه همچنان در محل غرق شدن کشتی ادامه دارد.

در پی وقوع این حادثه برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، روز جمعه با سفر به موصل، مرکز استان نینوا، با مقام‌های امنیتی این استان دیدار و گفت‌وگو کرد.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز پس از سفری کوتاه به موصل دستور انجام تحقیقاتی درباره این حادثه را صادر کرد.

نخست وزیر عراق با تأکید بر اینکه دولت تمامی توان خود را برای یافتن مفقودان و درمان نجات‌یافتگان به کار خواهد گرفت، سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

این کشتی مسافربری روز پنج‌شنبه همزمان با جشن‌های نوروز عازم جزیره تفریحی کوچکی در رود دجله به نام «ام ربیعین» بود که دچار سانحه شد.

بیشتر سرنشینان این کشتی زنان و کودکان بوده‌اند.

به گفته احمد الجبوری، نماینده نینوا در پارلمان عراق، این کشتی حامل ۲۸۷ نفر بوده و در حال حاضر ۱۱۸ تن از آنان مفقود هستند.

به گفته مقام‌های قضایی عراق، ۹ تن از کارکنان این کشتی بازداشت شده‌اند و برای مالک جزیره توریستی نیز حکم جلب صادر شده است.

مقام‌های عراقی گفته اند که این کشتی بیش از دو برابر ظرفیت خود مسافر سوار کرده بود و در میانه راه، به دلیل بالا آمدن سطح آب رودخانه، واژگون شد.

رسانه‌های عراقی و همچنین شبکه‌های اجتماعی گزارش‌هایی از خشم مردم در موصل منتشر کرده و گزارش داده‌اند که شماری از معترضان، در مسیر خودروهای حامل رئیس جمهور و همچنین نماینده پارلمان، شعار سرداده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این حادثه را تسلیت گفته است.

سفارت آمریکا در بغداد، اسرائیل، عربستان سعودی، امارات و شمار دیگری از کشورها نیز با مردم عراق و بستگان قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، نهادهای دولتی عراق پیش از این نسبت به افزایش سطح رودخانه دجله به مسافران هشدار داده بودند.

منابع: خبرگزاری آلمان، رسانه‌های عراقی، توئیتر و رادیو فردا / ج

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG