لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۴۴

جشنواره کن: سینماگران جهان خواستار آزادی محمد رسول‌اف شوند


محمد رسول‌اف در جریان حضورش در هفتادمین دوره جشنواره کن؛ فیلم او با عنوان «لِرد» برنده جایزه «نوعی نگاه» در این جشنواره شد

جشنواره سینمایی کن روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی محمد رسول‌اف، سینماگر ایرانی، شد و تمامی اهالی سینما در جهان را فراخواند که این خواسته را بیان کنند.

چند روز پیش محمد رسول‌اف در گفت‌وگو با رادیو فردا تایید کرد که دادگاه انقلاب وی را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام»به یک سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرده است.

جشنواره معتبر کن در بیانیه خود با اشاره به اینکه از ابتدای تأسیس همواره «خواستار افزایش استقلال هنرمندان و [شرایط[ خلق آثار سینمایی بوده» تأکید کرده است: حمایت قاطع خود را از محمد رسول‌اف اعلام می‌کنیم، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط هستیم و تمامی جشنواره‌ها در جهان، سینماها و همه هنرمندان را می‌خوانیم که این خواسته را بیان کنند.

آقای رسول‌اف به رادیو گفته بود که در حکم دادگاه انقلاب نام همه فیلم‌های او قید شده بود اما در جریان دادگاه بیش از همه بر فیلم‌های «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «لِرد» تأکید شده و این آثار با عباراتی چون «سیاه‌نمایی» توصیف شده‌اند.

XS
SM
MD
LG