لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۸

ترامپ دستور به ادامه فعالیت بازداشتگاه گوانتانامو داد


نمایی از بازداشتگاه گوانتانامو

کاخ سفید آمریکا می‌گوید رئیس‌جمهوری آن کشور با صدور یک فرمان اجرایی، حکم به ادامه فعالیت بازداشتگاه شدیدا حفاظت‌شده گوانتانامو در کوبا، داده‌است.

بیانیه کاخ سفید همزمان با سخنرانی سالیانه دونالد ترامپ در کنگره، موسوم به «سخنرانی وضعیت کشور» منتشر شده‌است.

صدور حکم برای ادامه فعالیت بازداشتگاه گوانتانامو، برخلاف سیاست رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، باراک اوباما است، که در کارزارهای انتخاباتی خود وعده داده بود به فعالیت‌های این بازداشتگاه پایان خواهد داد.

باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ یک فرمان اجرایی صادر کرده و گفته بود این بازداشتگاه «باید در اولین فرصتی که عملی باشد» تعطیل شود. این فرمان با مخالفت‌هایی در کنگره ایالات متحده روبه‌رو شد.

در سال‌های گذشته صدها تن از بازداشتی‌ها در خلیج گوانتانامو، از جمله بسیاری از افرادی که در پی حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ دستگیر شده بودند، به اماکن دیگری منتقل شدند.

در حال حاضر ۴۱ نفر در بازداشتگاه گوانتانامو در بند هستند. در میان این افراد، خالد شیخ محمد، متهم به برنامه‌ریزی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به نیویورک، چهره‌ای شناخته‌شده به‌شمار می‌رود.

شیخ محمد در مارس ۲۰۰۳ دستگیر شد. او پس از دستگیری بیانیه‌ای صادر کرد که در آن گفته بود در طراحی حملات به نیویورک، یا بمب‌گذاری مرگبار در بالی اندونزی، و یا بریدن سر دانیل پرل، خبرنگار وال‌استریت‌جورنال، در پاکستان، دست داشته‌است.

جرج بوش، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، در سال ۱۳۸۵ خبر از انتقال خالد شیخ محمد و ۱۳ تن از هم‌دستان او به بازداشتگاه گوانتانامو داده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا، در جریان رقابت‌های انتخاباتی، وعده داده بود به فعالیت بازداشتگاه گوانتانامو ادامه داده و حتی افراد بیشتری را به آن بفرستد.

برپایه گزارش‌های اسوشیتدپرس، ای‌بی‌سی، رادیو فردا/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG