لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۲۱

مایکل وایت از ایران خارج شد؛ قدردانی ترامپ از سوئیس، گزارش‌ها درباره آزادی مجید طاهری


تصویری که خانواده مایکل وایت و شماری از وبسایت‌هایی که اخبار او را پوشش می‌دهند در روزهای اخیر منتشر کرده‌اند

مایکل وایت، شهروند آمریکایی که بیش از دو سال پیش در ایران بازداشت شد، روز پنجشنبه ۱۵ خرداد با یک هواپیمای سوئیسی ایران را ترک کرد؛ دونالد ترامپ از تلاش‌های سوئیس قدردانی کرده و همزمان گزارش‌هایی درباره آزادی یک شهروند ایرانی در آمریکا منتشر شده است.

خبر خروج مایکل وایت از ایران عصر پنجشنبه منتشر شد و رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله این خبر را در توئیترش تایید کرد.

دونالد ترامپ در پیامی نوشت: «خوشحالم اعلام کنم مایکل وایت، تفنگدار قدیمی که توسط ایران برای ۶۸۳ روز بازداشت بود، در هواپیمایی سوئیسی همین الان از آسمان ایران خارج شد».

آقای ترامپ در توئیتی دیگر با تأکید بر اینکه «هرگز کار برای تأمین آزادی تمامی آمریکایی‌های گروگان گرفته شده در دیگر کشورها را متوقف نخواهم کرد»، از «همکاری بزرگ» سوئیس در این زمینه سپاسگزاری کرد.

مایکل وایت، تفنگدار نیروی دریایی آمریکا، دو سال پیش که برای دیدار با دوست دخترش به ایران رفته بود بازداشت شد و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بعدا وی را به خاطر «توهین به رهبر» و همچنین «انتشار عکسی خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

او در این مدت در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی بود اما پس از بروز علائم مشکوک به کرونا، حدود چهل روز پیش از زندان به مرخصی فرستاده شد و در سفارت سوئیس در تهران به سر می‌برد.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند یک هواپیمای نیروی هوایی سوئیس آقای وایت را از ایران خارج کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است برایان هوک، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور ایران، به همراه یک پزشک به سوئیس رفته تا این شهروند آمریکایی را در راه بازگشت به وطن همراهی کند.

خروج مایکل وایت از ایران دو روز پس از خروج سیروس عسکری از آمریکا صورت می‌گیرد؛ با این حال سخنگویان وزارت خارجه‌های هر دو کشور موضوع تبادل زندانی در این مورد را رد کرده‌اند.

آزادی مجید طاهری

همزمان با انتشار خبر خروج مایکل وایت از ایران، رسانه‌ها از آزادی مجید طاهری در آمریکا خبر داده‌اند؛ وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز این خبر را تایید کرده است.

شبکه خبری فاکس از قول یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داده است آمریکا در مقابل آزادی مایکل وایت «از جمله پذیرفت» که مجید طاهری را از زندان آزاد کند.

به گزارش فاکس، مجید طاهری که از ۳۳ سال پیش ساکن آمریکاست و در ایالت فلوریدا به پزشکی اشتغال داشت، ۱۶ ماه پیش به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران بازداشت شده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در توئیتی نوشت از اینکه «دکتر مجید طاهری و آقای وایت بزودی به خانواده‌هایشان می‌پیوندند» خوشحال است.

وی همچنین با اشاره به آزادی سیروس عسکری و بازگشت او به ایران نوشت: این موارد «می‌تواند برای تمامی زندانیان دو طرف روی دهد. نیازی نیست که گزینشی عمل کرد».

مقام‌های رسمی آمریکا هنوز واکنشی به خبر آزادی مجید طاهری نشان نداده‌اند.

واکنش‌ها به آزادی مایکل وایت

آزادی مایکل وایت با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شده است. از جمله مادر او، جان، در بیانیه‌ای با قدردانی از تلاش‌های دولت دونالد ترامپ اعلام کرد: «کابوس به پایان رسید».

جیسون رضائیان، دیگر شهروند آمریکایی که جمهوری اسلامی وی را سال ۹۴ پس از ۱۸ ماه از زندان آزاد کرد، ضمن استقبال از آزادی مایکل وایت، از سوئیس قدردانی کرد.

اما بابک نمازی که پدر و برادرش در ایران گروگان هستند با ابراز خوشحالی از اینکه «آزادی هر یک گروگان یک پیروزی برای انسانیت است» در بیانیه‌ای نوشت: «شدیدا دشوار است که بفهمیم چرا در سومین تبادل زندانی هم خانواده ما جایی ندارند».

از سوی دیگر مقام‌های سوئیس حاضر نشدند درباره آزادی مایکل وایت اظهار نظری کنند. سباستیان هوبر، سخنگوی وزارت خارجه سوئیس، در پاسخ به رویترز گفت: «در این باره هیچ چیزی نمی‌توانم بگویم».

بیل ریچاردسون، فرماندار سابق ایالت نیو مکزیکو، و همچنین شماری دیگر از مقام‌های آمریکایی، از دیگر کسانی هستند که از آزادی مایکل وایت و خروج وی از ایران استقبال کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG