لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۳

محموله غذایی سازمان ملل وارد غوطه شرقی شد


کاروان کمک‌های سازمان ملل روز دوشنبه در پی از سرگرفته شدن درگیری‌ها ناچار شد غوطه شرقی را ترک کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است محموله‌ای از کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل روز جمعه، ۱۸ اسفند، وارد غوطه شرقی در حومه پایتخت سوریه شده است.

به گفته صلیب سرخ جهانی، ۱۳ کامیون حامل بسته‌های غذایی برای دوازده‌هزار نفر، روز جمعه از خط نخست منطقه غوطه شرقی گذشت و رهسپار شهر دوما شد.

با این حال گزارش‌هایی نیز درباره ازسرگرفته شدن درگیری‌ها در منطقه منتشر شده است. رابرت ماردینی، از مقام‌های صلیب سرخ در خاورمیانه، در پیامی توییتری ضمن ابراز ناخوشنودی از آغاز دوباره درگیری‌ها در دوما، از طرف‌های درگیر خواسته است که برای ارسال کمک‌ها فورا نبردها را متوقف کنند.

علی الزعتری، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در سوریه نیز با تأکید بر اینکه شلیک توپخانه در نزدیکی دوما، ورود کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه به این شهر را در معرض خطر قرار داده است، خواستار رعایت آتش‌بس در منطقه شد.

چهار روز پیش‌تر نیز کاروان کمک‌های سازمان ملل که رهسپار دوما شده بود به علت از سرگرفته شدن درگیری‌ها، از منطقه خارج شد و روزهای گذشته را در وافدین، در نزدیکی دوما، در انتظار به سر برد.

به گفته اینجی سدکی، سخنگوی صلیب سرخ جهانی، اعزام دوباره این کاروان پس از آن صورت گرفت که از تمامی طرف‌های درگیر تضمین‌های امنیتی لازم گرفته شد و آنها اطمینان دادند طی مدت حضور امدادگران، «در منطقه حادثه‌ای روی نخواهد داد».

غوطه شرقی مجموعه‌ای از چند شهر در حومه دمشق و در کنترل شورشیان است که از سال ۲۰۱۳ در محاصره نیروهای حامی بشار اسد قرار دارد. در طول سه هفته گذشته که ارتش سوریه و متحدانش عملیات گسترده‌ای را در غوطه شرقی آغاز کرده‌اند، بیش از هزار تن کشته شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه اعلام کرد در سه هفته گذشته بیش از ۹۴۰ غیرنظامی در جریان این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

فرانسه روز پنج‌شنبه از ایران و روسیه که در طول جنگ سوریه دو متحد اصلی حکومت بشار اسد بوده‌اند، خواست تا برای حفظ آتش‌بس ۳۰ روزه سازمان ملل اعمال نفوذ کنند.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه، صلیب سرخ و رادیو فردا؛ ج./م.ا.
XS
SM
MD
LG