لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۱

انتقاد آمریکا از نزاع سیاسی رهبران افغانستان؛ یک میلیارد دلار از کمک‌ها قطع می‌شود


مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا

آمریکا با انتقاد صریح از ادامه نزاع سیاسی بین رهبران افغانستان اعلام کرد یک میلیارد دلار از کمک‌هایش به کابل را قطع می‌کند و در صورت ادامه نزاع، ممکن است از کمک‌های سال آینده نیز به همین میزان کم شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا که سفر یک‌روزه‌اش به کابل نتوانست به آشتی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله بینجامد، روز دوشنبه ۴ فروردین بلافاصله پس از خروج از افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد یک میلیارد دلار از کمک‌های واشینگتن به کابل قطع می‌شود.

آقای پومپئو در بیانیه‌اش از اینکه اشرف غنی، رئیس جمهور، و عبدالله عبدالله، رئیس پیشین اجرایی افغانستان، بر سر حکومتی فراگیر به توافق نرسیدند ابراز تأسف کرده و نوشته است: این موضوع «به روابط آمریکا - افغانستان آسیب زد و متأسفانه بی‌احترامی‌ای بود به افغان‌ها، آمریکایی‌ها و شرکای ائتلاف که جان و مال خود را در افغانستان قربانی کرده‌اند».

وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه، بامداد دوشنبه، در سفری اعلام‌نشده به افغانستان رفته بود. هدف اصلی این سفر ابتدا پیشبرد توافق صلح با طالبان گزارش شده بود.

با این حال وی با اشرف غنی و عبدلله دیدارهایی جداگانه و مشترک برگزار کرد که جزئیاتی از آنها منتشر نشد اما ظاهرا وزیر خارجه آمریکا پس از اطمینان از عدم توافق آن دو برای تشکیل حکومت فراگیر، بلافاصله افغانستان را به سوی قطر ترک کرد.

مایک پومپئو در بیانیه‌اش با اشاره به اینکه نزاع سیاسی در افغانستان و ناکامی رهبران آن کشور در دستیابی به توافق «تهدیدی مستقیم علیه منافع ملی ایالات متحده است»، تأکید کرد گستره همکاری‌ها دوباره ارزیابی می‌شود و در نخستین گام، یک میلیارد دلار از کمک‌های امسال به کابل کم خواهد شد.

آقای پومپئو به جزئیات این موضوع و همچنین زمان و چگونگی کاستن از کمک‌ها اشاره نکرد اما گفت در صورت توافقِ اشرف غنی و عبدالله عبدالله، مسئله قطع کمک‌ها کنار گذاشته خواهد شد.

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، هر دو، خود را برنده انتخابات ریاست جمهوری می‌دانند و مراسم ادای سوگند جداگانه برگزار کرده‌اند؛ اشرف غنی نیز اعلام کرده برخلاف دوره قبل، حاضر نیست عبدالله عبدالله را به ریاست اجرایی بگمارد.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از پنج ماه کشمکش سرانجام ۲۹ بهمن اعلام شد و از آن زمان به تنش سیاسی بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله و هواداران سیاسی این دو دامن زد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در آن زمان با اعلام اینکه محمد اشرف غنی ۵۰.۶۴ درصد آرا و عبدالله عبدالله ۳۹.۵ درصد آرا را به دست آورده‌اند اعلام کرد آقای غنی برای یک دوره پنج ساله دیگر به ریاست جمهوری رسیده است.

وزیر خارج آمریکا در بیانیه روز دوشنبه‌اش در عین حال گفته است که واشینگتن به حمایت‌هایش از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد.

اشرف غنی و عبدالله عبدالله هنوز واکنشی به این بیانیه نشان نداده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG