لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۰۳

دونالد ترامپ: به ثروت بادآورده برای سپاه پاسداران خاتمه دادم


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه ۱۲ مهر با امضای «راهبرد ملی مقابله با تروریسم» خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران را «که ثروت بادآورده‌ای در اختیار سپاه پاسداران گذاشت» از جمله دستاوردهایش در این زمینه برشمرد.

بنابر گزارش وبسایت کاخ سفید، آقای ترامپ در مقدمه راهبرد جدید آمریکا برای مقابله با تروریسم نوشت: «در دولت من، تلاش‌های آمریکا برای در هم شکستن تروریست‌ها شتاب گرفت».

رئیس‌جمهوری آمریکا پس از اشاره به منکوب کردن داعش در عراق و سوریه با همراهی متحدان این کشور گفت: «من به حضور آمریکا در توافق وحشتناک با ایران خاتمه دادم. توافقی که ثروتی بادآورده برای سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی‌اش فراهم می‌کرد و تأمین مالی سوء رفتار ایران در جهان بود».

وی با تأکید بر اهمیت «راهبرد ملی مقابله با تروریسم» گفت: ما برای حفاظت از ملت بزرگ‌مان از تمامی ابزارهای قدرت آمریکا استفاده می‌کنیم و دشمنان‌مان را شکست خواهیم داد.

در متن ۳۴ صفحه‌ای این راهبرد، از «تروریست‌های وابسته به اسلام افراطی»، «ایران به مثابه بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم» و «دیگر اشکال تروریسم» به عنوان اصلی‌ترین تهدیدهای پیش روی ایالات متحده یاد شده است.

در این راهبرد بارها به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس اشاره شده و با نام بردن از گروه‌های نیابتی سپاه، «قابل توجه‌تر از همه، گروه حزب‌الله لبنان»، از «بی‌ثبات سازی ایران در منطقه و در جهان»، همچون عراق، لبنان، سرزمین‌های فلسطینی، سوریه و یمن، به عنوان تهدیدهای پیش روی ایالات متحده ذکر شده است.

جرج بوش و باراک اوباما، دو رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در ابتدای دوران ریاست جمهوری خود در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ راهبرد دولت خود را در مقابله با تروریسم منتشر کرده بودند.

بولتون: ایران بانک مرکزی جهانی تروریسم

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، نیز در تبیین راهبرد جدید این کشور در مقابله با تروریسم مشخصا از ایران نام برد و جمهوری اسلامی را «بانک مرکزی جهانی برای تروریسم بین‌المللی» خواند.

آقای بولتون با اشاره به تحریم‌های آمریکا، به ویژه دور دوم این تحریم‌ها که قرار است از روز ۱۴ آبان به اجرا گذاشته شود، گفت: هدف این است که هیچ‌گونه استثنایی در زمینه خرید نفت از ایران برای کشورهای دیگر قائل نشویم، تا احتمالا فروش نفت تهران را به صفر برسانیم.

ایران هنوز واکنشی به سخنان دونالد ترامپ و مشاور امنیت ملی او نشان نداده است.

با استفاده از وبسایت کاخ سفید، رویترز و رادیو فردا / ج/ ک.ر
XS
SM
MD
LG