لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۴۱

واکنش ایران به سخنان پومپئو در مورد «تغییر ماهیت» جمهوری اسلامی


عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به ابراز امیدواری وزیر خارجه آمریکا «به تغییر رفتار و ماهیت رهبری حکومت ایران»، روز چهارشنبه، ۲۸ فروردین، گفت که «تغییر ماهیت رژیم آمریکا» تبدیل به «مطالبه جهانی» شده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه، ۲۶ فروردین، پس از دیدار با جمعی از ایرانیان مقیم دالاس تکزاس به خبرنگاران گفت که هم‌زمان با «تروریستی» شناختن سپاه پاسداران از سوی آمریکا، او در این دیدار نظر آنها را در مورد تأثیر سیاست‌های ایالات متحده بر زندگی مردم داخل ایران جویا شده است.

او افزود که در این دیدار خواستار شنیدن نظرات آنها در این مورد شده که چگونه سیاست آمریکا «به چیزی می‌انجامد که امیدواریم تغییر در ماهیت و رفتار جمهوری اسلامی و رهبران آنها باشد».

در واکنش به این سخنان، دو روز بعد، عباس موسوی، سخنگوی جدید وزارت خارجه ایران، گفت: «خوشبختانه هر چه زمان می‌گذرد، سران رژیم کنونی آمریکا منویات خود را بهتر و بیشتر از پیشینیان‌شان بروز می‌دهند و از تغییر رفتار به تغییر نظام و هم‌اکنون به تغییر ماهیت جمهوری اسلامی ایران اذعان می‌کنند.»

عباس موسوی گفت: «آن‌ که باید تغییر ماهیت دهد رژیم آمریکا است، نه ایران» و افزود: «مخالفت‌های فزاینده جامعه بین‌المللی نسبت به رفتارها و اقدامات خلاف قوانین بین‌المللی، تغییر ماهیت رژیم آمریکا را تبدیل به یک مطالبه جهانی کرده‌ است.»

او شواهدی در مورد «مطالبه جهانی» برای «تغییر ماهیت رژیم آمریکا» ارائه نداد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش خود، آمریکا را به «تروریسم اقتصادی»، صدور «سلاح‌های مرگبار»، ایجاد «چتر حمایتی» برای «قاتلین خبرنگاران»، و بی‌احترامی به محیط زیست و حقوق بشر متهم کرد و گفت که دولت آمریکا «باید تغییر ماهیت دهد.»

این انتقادات عباس موسوی در حالی بیان می‌شود که نهادهای بین‌المللی همواره حکومت جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند و کشورهای غربی نیز ایران را به صدور غیرقانونی سلاح به نقاط مختلف جهان متهم می‌کنند.

کارنامه جمهوری اسلامی در زمینه برخورد با خبرنگاران نیز همواره مورد انتقاد نهادهای ذی‌ربط بین‌المللی بوده و کارنامه محیط زیستی دولت‌های ایران نیز انتقادهای متعددی را به دنبال داشته است.

مقام‌های آمریکایی بارها خواستار تغییر رفتار و سیاست حکومت ایران در قبال شهروندان ایرانی و در قبال منطقه شده‌اند و در عین حال تأکید داشته‌اند که قصدشان تغییر رژیم حکومت جمهوری اسلامی نیست.

برخی از تحلیلگران اظهارات تازه وزیر خارجه آمریکا در مورد «تغییر ماهیت» جمهوری اسلامی را عبارتی تازه و کم‌سابقه توصیف می‌کنند.

منابع: خبرگزاری مهر و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.

دیدن نظرات (۳۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG