لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۱۵

اشرف غنی برنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان معرفی شد


محمد اشرف غنی(سمت راست) ۵۰،۶۴ درصد رأی و عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ آرا را کسب کرده‌اند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز یکشنبه نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلام کرد.

بر اساس ارقامی که از سوی حوا علم نورستانی، رئیس این کمیسیون اعلام شد، محمد اشرف غنی ۵۰٬۶۴ درصد و عبدالله عبدالله، نزدیک‌ترین رقیب اشرف غنی، ۳۹٫۵۲ آرا را کسب کرده‌اند. آرای سایر نامزدها از جمله گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل زیر ۵ درصد اعلام شده‌است.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با انتشار اطلاعیه‌ای از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال کرده‌است.

این دفتر از طرف‌های دخیل در انتخابات خواسته است تا تعهد خود را برای حفاظت و تکمیل انتخابات و محافظت از درستی مرحله نهایی این روند نشان دهند.

دولتی که طی چهار سال اخیر به ریاست جمهوری اشرف غنی ۷۰ ساله و ریاست اجرایی عبدالله عبدالله ۵۹ ساله در قالب دولت وحدت ملی بر افغانستان حکومت کرده به شدت دچار اختلاف بوده است.

این گروه به نسبت سال ۲۰۰۱ و سرنگونی رژیم طالبان با حمله نظامی آمریکا، اکنون مناطق گسترده‌تری را در کنترل دارد.

غنی و عبدالله در انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز رقیب اصلی یکدیگر بودند که اختلاف بین آنها ماه‌ها افغانستان را درگیر بحران کرد و هر دو نامزد یکدیگر را به تقلب متهم کردند. سرانجام با مداخله آمریکا و دستیابی به توافق برای تقسیم قدرت میان این دو، بحران فروکش کرد.

عبدالله در انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز ماه‌ها درگیر بحران انتخاباتی با حامد کرزی بود.

انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان که چهارمین انتخابات پس از سقوط طالبان، است ششم مهرماه پایان یافت.

در حالیکه از جمعیت ۳۴ میلیونی افغانستان ۹ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند، شمار رای‌دهندگان این انتخابات حدود یک میلیون و ۸۴۳ هزار اعلام و گفته شد حدود ۲۰ هزار رای نیز باطل شده‌است. ۳۱ درصد رای‌دهندگان زنان بودند.

گرفتن عکس از چهره برای ثبت نام در رأی‌گیری اجباری است و به همین دلیل به گفته خبرگزاری‌ها بسیاری از زنان ساکن مناطق سنتی افغانستان که بیرون از خانه چهره خود را می‌پوشانند از شرکت در انتخابات خودداری کرده‌اند.

انتخابات امسال همچنین در شرایطی برگزار شد که گروه طالبان حملات خود را تشدید کرده است.

تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله با انتشار اعلامیه‌ای، از بروز «تقلب» در این انتخابات سخن گفته و نتیجه و آن را رد کرده است.

عبدالله عبدالله، رقیب اصلی رئیس جمهور افغانستان، او را به سوء استفاده از قدرت و استفاده از امکانات دولتی برای کارزار انتخاباتی خود متهم کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG