لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۱۹

پاسخ طالبان به نماینده آمریکا: فکرش را هم نکن که اسلحه‌های خود را زمین بگذاریم


شماری از شبه‌نظامین طالبان در ولایت غزنی

طالبان روز جمعه به نماینده ویژه ایالات متحده در طرح صلح افغانستان گفت از این گروه نباید خواست که سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند، بلکه در عوض باید از آمریکا خواست که به استفاده از زور پایان دهد.

زلمی خلیلزاد، دیپلمات آمریکایی که در افغانستان متولد شده است، این هفته وارد ششمین دور مذاکرات با گروه طالبان در قطر شد تا راهی برای پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده پیدا کند.

آقای خلیلزاد در توییتر نوشت: «من در آغاز این نشست به طالبان متذکر شدم که مردم افغانستان، یعنی برادران و خواهران شما، می‌خواهند که این جنگ به پایان برسد.»

وی افزود: «اکنون زمان آن رسیده که سلاح‌های خود را بر زمین بگذارید، این خشونت را متوقف کنید و صلح را در آغوش بکشید.»

این توییت‌ها اما واکنش شدید ذبیح الله مجاهد، سنگوی طالبان، را به دنبال داشت که او نیز در توییتر خطاب به زلمی خلیلزاد نوشت، وی باید فکر این را که طالبان اسلحه‌های خود را زمین بگذارند، از ذهنش دور کند.

سخنگوی طالبان افزود که آقای خلیزاد «به جای این خیال‌پردازی‌ها» باید به دولت ایالات متحده بگوید که «به استفاده از زور و تحمیل کردن هزینه‌های انسانی و مالی بیشتر آن هم به خاطر دولت فاسد کابل، پایان دهد».

ذبیح الله مجاهد سپس عنوان کرد که آمریکا اگر می‌خواهد نتایج متفاوتی بگیرد باید دست از استراتژی کنونی خود بردارد که قبلا امتحان خود را پس داده است.

جنگ در سراسر افغانستان همچنان باشدت ادامه دارد در حالی که طالبان سرزمین‌های گسترده‌ای را در دست گرفته یا در آنجا نفوذ دارد.

ایالات متحده نیز حدود چهارده هزار سرباز در این کشور مستقر کرده است که در چارچوب ماموریت ناتو به آموزش و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان مشغول هستند تا بتوانند بر شبه‌نظامیان طالبان و دیگر گروه‌های افراط‌گرا از جمله داعش و القاعده غلبه کنند.

در این شرایط زلمی خلیلزاد پنج دور مذاکره با طالبان داشته تا به توافقی برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و متوقف ساختن حملات شبه‌نظامیان دست یابد. آقای خلیزاد که اکنون در میانه دور شش مذاکرات به سرمی‌برد گزارش داده که پیشرفت‌هایی به دست آمده است.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن

XS
SM
MD
LG