لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۱۵

مادر برادران افکاری: فرزندانم در زندان شکنجه شدند تا علیه هم اعتراف کنند


نوید افکاری، ۲۷ ساله به دو بار حکم اعدام محکوم شده است

بهیه نامجو، مادر سه نفر از معترضانی که به دلیل شرکت در اعتراض‌های مرداد ۹۷ در شیراز به اعدام و زندان طولانی‌مدت محکوم شده‌اند، می‌گوید فرزندانش در زندان به شدت شکنجه شده‌اند.

او در ویدئویی که روز یک‌شنبه ۹ شهریور در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، می‌گوید هدف از شکنجه این بوده است که از فرزندانش علیه یکدیگر اعتراف بگیرند.

خبرگزاری هرانا روز هشتم شهریور گزارش داد نوید افکاری، ۲۷ ساله که در جریان اعتراض‌های مرداد ۹۷ در شیراز بازداشت شده بود، به دو بار اعدام محکوم شده است.

علاوه بر این، دو برادر او به نام‌های وحید افکاری به ۵۴ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و سه ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

مهم‌ترین اتهام این سه برادر، «قتل یک نیروی امنیتی وابسته به حراست شرکت آبفاء» به نام حسین ترکمان در روز دوم مرداد ۷۷ بوده است.

به گفته خانم نامجو، نیروهای امنیتی قصد داشته‌اند با شکنجه وحید افکاری علیه برادرش نوید افکاری اعتراف کند.

او می‌گوید یک جلسه دادگاه «دروغین» برگزار شده و «بدون هیچ مدرکی» به فرزندانش اتهام وارد کرده‌اند و خواستار برگزاری دادگاه عادلانه است.

او می‌گوید که فرزندش وحید افکاری سه بار اقدام به خودکشی کرده است.

بهیه نامجو در ویدئوی منتشره می‌گوید که در جریان این پرونده شوهر و دامادش هم بازداشت شده‌اند. تاکنون گزارشی درباره سرانجام این دو نفر منتشر نشده است.

علاوه بر ویدئویی که بهینه نامجو منتشر کرده،‌ خبرگزاری هرانا تصویر نامه‌ای از نوید افکاری را منتشر کرده است که در آن شرح شکنجه‌های روحی و جسمی را داده است.

او در این نامه توضیح داده است که روز ۲۶ شهریور سال ۹۷ همراه با برادرش وحید بازداشت شده است.

بر اساس متن این نامه، ماموران علاوه بر کتک زدن او با باتوم و چوب، روی صورتش پلاستیک کشیده و او را «تا مرز خفگی و مرگ پیش» برده‌اند.

در بخش دیگری از این نامه آمده است که او درباره شکنجه‌هایی که برای اخذ اعترافات اجباری صورت گفته، به مقام‌های قضایی شکایت برده ولی این شکایت‌ها مورد توجه قرار نگرفته است.

XS
SM
MD
LG