لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۹

درخواست احمدی‌نژاد از ترامپ: فهرست «آقازاده‌ها» در آمریکا را منتشر کنید


محمود احمدی‌نژاد ماه گذشته نیز در اعتراض به اقدامات آمریکا نامه‌ای به دونالد ترامپ نوشته بود.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، روز چهارشنبه ۱۰ مرداد از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواسته است تا فهرست بستگان مقام‌های جمهوری اسلامی را که در ایالات متحده زندگی می‌کنند یا کارت اقامت دائم (گرین کارت) دارند، منتشر کند.

محمود احمدی‌نژاد در توئیتر خود دونالد ترامپ را خطاب قرار داده و نوشته است: آقای دونالد ترامپ، اگر فهرست بستگان مقام‌های حکومت ایران راکه در آمریکا دارای گرین کارت یا حساب بانکی هستند در اختیار دارید، آن را منتشر کنید.

در ایران به فرزندان و بستگان مقام‌های سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی که از نفوذ خود برای پیشبرد منافع شخصی استفاده می‌کنند، «آقازاده»می‌گویند.

محمود احمدی‌نژاد و اطرافیان او شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی به ویژه رئیس قوه قضائیه را به فساد متهم می‌کنند.

در همین زمینه، محمود احمدی‌نژاد هفته جاری نیز در نامه‌ای به وزیر کشور خواستار صدور مجوز برپایی اجتماع مردمی با هدف «اعتراض به تهدیدات دولت آمریکا و همچنین اعتراض به سوء تدبیرها و ضعف‌های مدیریتی و اشتباهات مکرر در تصمیمات کلان کشور» شده است.

طی روزهای اخیر در جریان اعتراضات در شهرهای ایران، معترضان شعارهایی علیه فساد مقام‌های حکومتی سر دادند.

موضوع بستگان و نزدیکان مقام‌های‌ حکومت جمهوری اسلامی که مقیم آمریکا یا دارای گرین کارت این کشور هستند، ماه گذشته نیز مطرح شد.

پیش از این مجتبی ذوالنور، رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، پنجم تیرماه سال جاری در مصاحبه‌ با روزنامه «اعتماد»، چاپ تهران، مدعی شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا «در جریان برجام تصمیم گرفت به آقایان حال بدهد به ۲۵۰۰ ایرانی تابعیت داد».

این اظهارات مجتبی ذوالنور واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت و شبکه خبری فاکس‌نیوز در آمریکا نیز از ظهارات او گزارشی تهیه کرد.

دونالد ترامپ هم با اشاره به گزارش فاکس نیوز گفته بود: «تازه مشخص شده که دولت اوباما در طول مذاکرات [هسته‌ای] افتضاح خود با ایران به ۲۵۰۰ ایرانی، از جمله مقامات حکومتی، شهروندی اعطا کرده است. چقدر زیاد و (بد) است».

با این حال، جف پرسکات، از مقام‌های شورای امنیت ملی آمریکا در دولت اوباما، به توئیت آقای ترامپ واکنش نشان داده و گفته که «این اتهام مضحک و غلط است.»

در همین زمینه، شماری از نمایندگان مجلس ایران در ماه‌های گذشته تحقیق و تفحصی را انجام دادند با این هدف که ثابت کنند افراد دو تابعیتی به نهادهای مهم زیر مجموعه دولت نفوذ کرده‌اند.

گزارش این نمایندگان که اردیبهشت‌ماه منتشر شد، می‌گوید «بسیاری» از فرزندان مسئولان جمهوری اسلامی «به دلایل متعدد نظیر تحصیل و تولد، تابعیت دیگر کشورها را اخذ کرده‌اند و... هم اکنون بدون ترک تابعیت آن کشورها مشغول فعالیت‌های اقتصادی و یا کارمندی در آن کشورها هستند»، از جمله «فرزندان وزیر امور خارجه، نفت و برخی از مشاوران و دستیاران رئیس‌جمهور».

مجتبی ذوالنور همچنین در مصاحبه با اعتماد با اشاره به حضور فرزندان برخی مقامات ایران در آمریکا گفت که فقط «٣٠ تا ٤٠ نفر آنها مشغول تحصیل هستند» و بقیه این افراد با پول مردم خوشگذرانی می‌کنند.

با استفاده از توئیتر و گزارش رادیو فردا؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG