لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۲۴

هواپیمای «مرموز» ارتش آمریکا پس از دو سال از مدار زمین بازگشت


«فضاگرد ایکس-۳۷بی» پس از مأموریت پنجم

نیروی هوایی ایالات متحده خبر می‌دهد که هواپیمای فضایی محرمانه پنتاگون روز یکشنبه پس از دو سال پرواز در مدار کره زمین در ایالت فلوریدا به زمین نشسته است.

این هواپیمای مدارگرد بی‌سرنشین که «فضاگرد ایکس-۳۷بی» نام دارد ازجمله برای آزمودن مجموعه‌ای از فناوری‌های نظامی به بیرون از جو زمین رفته بود.

ایکس-۳۷بی که حدوداً به اندازه یک اتوبوس و ساخته شرکت بوئینگ است در سال ۲۰۱۷ بر روی یک موشک فالکون اسپیس‌ایکس به فضا رفت. این هواپیما با انرژی خورشیدی کار می‌کند و با کنترل از راه دور و بدون خدمه پرواز می‌کند.

مأموریت فضاگرد ایکس-۳۷بی پنجمین پرواز در قالب برنامه‌ای به نام «برنامه وسیله آزمایش مداری» است.

فناوری‌های نظامی که این فضاگرد با خود همراه داشته جزو فناوری‌های محرمانه ارتش آمریکاست که اکنون طی دو سال در محیط بیرون از زمین انواع آزمایش‌های بر روی آن انجام شده است. مقامات می‌گویند که مأموریت ایکس-۳۷بی با موفقیت انجام شده‌است.

مأموریت ششم قرار است سال آینده با پرتاب دیگری از کیپ کاناورال در فلوریدا انجام شود.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، که به‌طور فزاینده به فناوری‌های فضایی متکی شده‌است، به تازگی یک ستاد فرماندهی فضایی در ارتش ایالات متحده ایجاد کرده و از کنگره نیز خواسته است تا بودجه یک نیروی فضایی پیشنهادی را تصویب کند. نیروی فضایی قرار است به عنوان شاخه‌ای جدید در ارتش آمریکا ایجاد شود.

منابع: آسوشیتدپرس و رویترز / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG