لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۲۴

نامه جمعی از سازمان‌های غیردولتی در نکوهش نقض حقوق بشر در ایران


سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه، ۲۱ آبان‌ماه، نامه جمعی از سازمان‌های حقوق بشری به مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از تلاش‌های حقوق بشری در ایران و نکوهش نقض این حقوق به دست حکومت منتشر کرد.

در این نامه که امضای غالب سازمان‌های معتبر مدافع حقوق بشر را بر خود دارد، از اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواسته شده است که از قطعنامه اخیر کمیته سوم حقوق بشر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران حمایت کنند.

این قطعنامه در هفتاد و سومین نشست این کمیته و درباره ترویج و حمایت از تلاش‌های حقوق بشری در ایران تصویب شد.

آن طور که در این نامه آمده است، این قطعنامه سالانه برای مجمع عمومی فرصتی را فراهم می‌کند تا به نقض حقوق بشر در ایران در سال پیشتر و نگرانی‌ها از وضعیت حقوق بشر در ایران بپردازد.

جزئیات منتشرشده در گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل و گزارشگر ویژه این سازمان در حقوق بشر ایران درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور، توصیه‌هایی کلیدی برای اجرای بهتر تعهدات ملی و بین‌المللی دولت ایران در زمینه حقوق بشر ارائه می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در شهریورماه سال جاری گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه کرد که در آن بار دیگر اقدامات جمهوری اسلامی در نقض حقوق بشر و بی‌اعتنایی به حقوق اقلیت‌ها محکوم شده است.

در گزارش آنتونیو گوترش به سرکوب اعتراض‌های دی‌ماه سال ۹۶، سرکوب اعتراضات بازار تهران، نوع برخورد با دوتابعیتی‌ها، اعدام، شکنجه و بدرفتاری، وضعیت دراویش‌ گنابادی، قوانین علیه زنان و دختران، وضعیت اقلیت‌ها و دیگر موارد اشاره شده‌ است.

در گزارش تازه سازمان ملل آمده‌ است که گزارش‌های زیادی نیز از شکنجه، بازداشت خودسرانه و روندهای دادرسی نامتناسب با استانداردهای بین‌المللی از ایران دریافت شده‌ است.

گوترش در این گزارش به مقام‌های جمهوری اسلامی توصیه کرده که «به تعامل سازنده با دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ادامه دهد تا بتوان رسیدگی به تمام موارد مطرح‌شده در این گزارش و گزارش‌های قبلی را میسر نمود.»

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، در واکنش، این گزارش را «فاقد اعتبار و ارزش» دانسته‌اند.

محمد حسنی‌نژاد، نماینده ایران در کمیته سوم سازمان ملل هم با انتقاد از فرایندهای حقوق بشری این سازمان که آنها را «دوگانه و سیاسی» نامید، اعلام کرد در این فرایند، به تحریم‌های «مغایر حقوق اقتصادی و اجتماعی عامه مردم ایران» بی‌توجهی شده است.

ایران در حالی به این موضوع اعتراض کرده که پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ​گزارشگر ویژه سازمان ملل اعلام کرده تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی «ناعادلانه و زیان‌آور» هستند و به مردم عادی آسیب می‌زنند.

منابع:‌وب‌سایت عفو بین‌الملل و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
XS
SM
MD
LG