لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۵

خبرخوان

نامه سرگشاده آرش صادقی: جمهوری اسلامی با اعتقاد به حفظ نظام هر جنایتی را مباح کرد

آرش صادقی، فعال و زندانی سیاسی

آرش صادقی، زندانی سیاسی، در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، به شرح نقض حقوق خانواده‌های زندانیان سیاسی پرداخته است.

آقای صادقی در نامه‌ای که روز هشتم اردیبشت منتشر کرده و متن آن در وب‌سایت حقوق بشری هرانا آمده است، درباره دلیل اصلی حجم گسترده سرکوب، زندان، شکنجه، اعدام و آزار خانواده‌های فعالان سیاسی و عقیدتی به جمله روح‌الله خمینی، اولین رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده که گفته بود: «حفظ نظام از اوجب واجبات است.»

به گفته این زندانی سیاسی، این اصل ایدئولوژیک که «بر اساس آن حتی می‌شود توحید را تعطیل کرد»، «هر جنایتی را به بهانه حفظ نظام برای حکومت مباح کرد.»

او در این نامه همچنین «ناپدیدسازی‌های قهری» را از جمله موارد نقض حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی و خانواده‌های آنها دانسته و از مهم‌ترین نمونه‌های آن را اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۶۷ و اعدام مخفیانه بیش از ۱۵ هزار زندانی‌ سیاسی در دهه ۶۰ عنوان کرده است.

به گفته آقای صادقی، «شکنجه و آزار فرزندان زندانیان سیاسی و عقیدتی»، «حبس در تبعید»، «محرومیت از ملاقات»، «پرونده‌سازی و زندان برای اعضای خانواده»، «مرخصی به‌عنوان ابزار شکنجه»، «توقیف حقوق و اموال» و «اجبار فعالان سیاسی به طلاق» از دیگر موارد نقض حقوق خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

این زندانی سیاسی در ادامه نامه خود با اشاره به اصل «شخصی بودن جرائم و مجازات‌ها» گفته است: «بر اساس این اصل، مجازات باید فقط برای شخص مجرم در نظر گرفته شود و نمی‌توان فرد دیگری را به جای شخصی که مرتکب جرم شده، مورد مجازات قرار داد.»

آرش صادقی پیشتر در ۱۸ بهمن ۹۹ در نامه‌ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به وضعیت پرونده ۳۰ زندانی سیاسی نوشته بود که ابراهیم رئیسی، رئیس‌ قوه قضاییه جمهوری اسلامی، با «حفظ ظاهری نسبتاً موجه» و «ساخت یک ویترین»، سرکوب منتقدان را به شیوه‌های دیگر ادامه داده است.

آرش صادقی، زندانی سیاسی که شهریور ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی بازداشت شد، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی»، «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

یک ایرانی کُرد پناهجو در اربیل عراق خود را به آتش کشید

پرچم اقلیم کردستان عراق در پایتخت این منطقه، اربیل.

‎یک ایرانی کُرد پناهجو در عراق روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در اعتراض به شرایط نامساعد زندگی، مقابل دفتر سازمان ملل متحد خود را به آتش کشید.

پزشکانی که در اربیل اقدام به معالجه محمد محمودی، ۲۷ ساله، کرده‌اند می‌گویند که وی در شرایط بحرانی به‌سرمی‌برد.

آقای محمودی پیش از اقدام به خودسوزی ویدئویی از خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود که در آن می‌گوید از آن‌جا که مخالف حکومت ایران بوده از کشور گریخته است.

او عنوان می‌کند: «آیا این حق ماست که به خاطر فعالیت سیاسی در چنین وضعی زندگی کنیم؟ این زندگی است؟ چهار سال است که مثل سگ‌های آواره این‌جا زندگی می‌کنیم».

دوستان آقای محمودی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که او سابق بر این پیشمرگه بوده و در منطقه خودمختار کردستان عراق درخواست پناهندگی کرده است.

به گفته آن‌ها، محمد محمودی چهار سال قبل مدارک مربوط به درخواست پناهندگی را تکمیل کرد اما از آن زمان هنوز مدارکش را بررسی نکرده‌اند.

وی گفته بود که اگر به ایران بازگردد، اعدام می‌شود.

بر اساس گزارش‌‌ خبرگزاری فرانسه/س.ن/ک.ر

منابع حقوق بشری: یک زندانی در زندان ارومیه بر اثر شکنجه کشته شد

منابع حقوق بشری از کشته شدن یک زندانی در زندان ارومیه بر اثر شکنجه خبر داده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان و سازمان هه‌نگاو این زندانی را امیر رضایی، ۳۵ ساله، معرفی کرده‌اند که حدود ۱۰ سال پیش به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر بازداشت و به ۲۰ سال محکوم شده بود.

به گفته این منابع، آقای رضایی در دفتر نگهبانی مرکزی زندان از سوی چهار مامور زندان با باتوم ضرب‌وشتم شد که منجر به بیهوش شدن و در نهایت مرگ او به دلیل شدت جراحات شد.

شبکه حقوق بشر کردستان نوشته که این مسئله پس از آن اتفاق افتاد که روز ۲۶ اردیبهشت به دلیل درگیری چندین زندانی در بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه، امیر رضایی همراه با چند زندانی دیگر به قرنطینه منتقل و عصر روز دوشنبه در حین باز شدن در قرنطینه به دلیل شرایط سخت این بند، درصدد فرار به بند ۱-۲ بوده که توسط ماموران زندان ضرب‌وشتم شد.

مسولین قضایی و امنیتی ارومیه هنوز هیچ توضیحی درباره جان باختن امیر رضایی نداده‌اند. رادیو فردا به طور مستقل نمی‌تواند این خبر را تایید یا تکذیب کند.

مرگ زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی امری مسبوق به سابقه است و با این‌که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی مسئولیت سلامتی زندانیان بر عهده دستگاه قضایی و سازمان زندان‌هاست اما از هرچندگاهی گزارش‌هایی درباره جان باختن زندانیان در اثر عدم رسیدگی یا شکنجه منتشر می‌شود.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان و سازمان هه‌نگاو/ف.ق/ک.ر

پنتاگون: دست‌کم ۱۳ درصد نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند

پایگاه هوایی قندهار که نیروهای آمریکایی آن را برای سال‌ها در اختیار داشتند

‎ پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت اعلام کرد تاکنون ۱۳ تا ۲۰ درصد فرایند خروج نیروهای آمریکایی و تجهیزات آن‌ها از افغانستان به انجام رسیده است.

گزارش این وزارتخانه می‌گوید از ماه گذشته که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، دستور خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را صادر کرد پنتاگون تاکنون ۱۱۵ محموله تجیزات نظامی را با بوئینگ‌های سی-۱۷ از این کشور خارج کرده است.

پنتاگون همچنین پنج آمادگاه از جمله پایگاه هوایی قندهار در جنوب افغانستان را تسلیم وزارت دفاع این کشور کرده است.

وزارت دفاع ایالات متحده تا ۱۱ سپتامبر امسال (۲۰ شهریور) باید آخرین نیروهای خود را که شامل دو هزار و ۵۰۰ سرباز می‌شود به همراه ۱۶ هزار پیمانکار غیرنظامی از این منطقه جنگی خارج کند.

پنتاگون برای مقابله با تهدیدات احتمالی هنگام موقع خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان چندین فروند بمب‌افکن به منطقه اعزام کرده است.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکنون به توقف حملات طالبان علیه دولت افغانستان و شهروندان غیرنظامی منجر نشده است، با این حال مقامات آمریکا می‌گویند که این حملات مانع خروج نیروهای آمریکایی از این کشور نخواهد شد.

بر اساس گزارش‌‌ خبرگزاری رویترز/س.ن/ک.ر

دومین گورخر آفریقایی در باغ وحش صفادشت تلف شد

گورخرهای آفریقایی در راه انتقال به باغ وحش صفادشت

‎مسئولان محیط زیست استان تهران روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت از مرگ دومین گورخر آفریقایی در باغ وحش صفادشت خبر دادند که به تازگی از هلند وارد شده بود.

محمد کرمی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران،گفت: «ظهر امروز گورخر ماده آفریقایی تلف شد و علت تلف شدن این حیوان از سوی اداره کل دامپزشکی استان در حال بررسی است».

باغ وحش صفادشت شهرستان ملارد در هفته‌های اخیر اقدام به خرید سه رأس گورخر آفریقایی، دو ماده و یک نر، کرده بود تا پروژهٔ تولید مثل این گونهٔ جانوری در ایران آغاز شود. این سه گورخر روز ۹ اردیبهشت از طریق گمرک بازرگان وارد کشور شدند اما یکی از آن‌ها پیش از انتقال به باغ وحش صفادشت تلف شد.

ویدئویی که از این گورخر منتشر شد حاکی از بدرفتاری ماموران گمرکی با این حیوان و کتک زدنش بود که در مرگ آن دخیل بود. با این حال آقای کرمی می‌گوید که «هنوز جواب دامپزشکی استان برای علت تلف شدن گورخر نر آفریقایی اعلام نشده است و بدون نظر کارشناسی دامپزشکی نمی‌تواند علت را بیان کرد».

وی همچنین در مورد مرگ دومین گورخر گفت: «صبح امروز همکاران اداره کل محیط زیست استان تهران از باغ وحش صفادشت بازدید کردند و گزارشی از ضعف این گورخر ماده نوشتند و ظهر امروز نیز مدیر باغ وحش خبر تلف شدن گورخر را اعلام کرد».

این مسئول محیط زیست استان تهران در ادامه افزود: «نمونه‌برداری‌های لازم از گورخر ماده آفریقایی انجام شده است و تا رسیدن جواب اداره کل دامپزشکی استان منتظر می‌مانیم».

پیش از این نیز در مهرماه سال ۱۳۹۷ در جریان طرح انتقال ۱۰ گورخر از توران شاهرود به پارک ملی کویر در گرمسار، پنج گورخر تلف شدند.

با استفاده از گزارش‌‌های خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

بابک پاک‌نیا: دادگاه سه معترض آبان هشتم تیرماه برگزار می‌شود

از راست: امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی

وکیل امیرحسین مرادی، یکی از معترضان آبان ۹۸ که پیشتر به اعدام محکوم شده بود، از برگزاری دادگاه جدید برای رسیدگی به پرونده او در تیرماه خبر داد.

بابک پاک‌نیا به رادیو فردا گفت که دادگاه امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی، هشتم تیرماه در شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد.

برای رسیدگی به پرونده این سه بازداشتی اعتراضات آبان ۹۸ تاکنون دو بار از سوی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تعیین وقت شده است اما دادگاه تشکیل نشده و عقب افتاده است.

آقای پاک‌نیا می‌گوید این مسئله باعث شده که این بازداشت‌شدگان از لحاظ روحی در شرایط بدی قرار بگیرند.

او درباره علت تعویق دادگاه موکلش توضیح داد: رئیس شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب چند روز قبل از تشکیل جلسه دادگاه ما در اسفند ۹۹ بازنشسته شد. پرونده ما جزو پرونده‌هایی است که چون اتهامات ذکر شده در کیفرخواست مستلزم رسیدگی توسط هیات قضایی است و باید با دو قاضی تشکیل شود با توجه به بازنشستگی رئیس شعبه الان فقط مستشار دارد. یا باید یک قاضی اضافه شود یا پرونده را به یک شعبه دیگر بدهند و تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است. یعنی نه به شعبه دیگر داده‌اند و نه قاضی اضافه شده است.

وکیل امیرحسین مرادی گفت: شعبه ۲۳ دو بار تعیین وقت کرده و گفته که شاید تا آن موقع رئیس تعیین شود یا مستشار دیگری بیاید و پرونده با دو مستشار رسیدگی شود. هر دو بار هم این مشکل را ما داشتیم. الان برای هشتم تیرماه جلسه را تعیین کرده‌اند.

او افزود: اگر تا آن موقع رئیس شعبه تعیین شود جلسه به طور قانونی تشکیل می‌شود، اگر رئیس ندهند باید از یک شعبه دیگر مستشار بدهند و اگر ندهند دوباره عقب می‌افتد و این برای بچه‌های ما خیلی سخت‌تر شده است.

آقای پاک‌نیا با اشاره به بازداشت «۵۰۰ روزه» موکلان خود گفت که ما امیدوار بودیم با توجه به اتفاقاتی که در دیوان افتاده بتوانیم در شعبه هم‌عرض اتهامات را برداریم و با قرار تامینی بچه‌ها را از بازداشت در بیاوریم ولی تا این وضعیت است بچه‌ها بلاتکلیف هستند و به لحاظ روحی هم خیلی ضعیف شده‌اند.

این وکیل درباره وضعیت بیماری امیرحسین مرادی گفت: «امیرحسین مریض است، بیماری پوستی دارد، برای تزریق به بیمارستان می‌برند و بر می‌گردانند ولی اوضاع سختی است و بدتر از جسمی، به لحاظ روحی وضعیت خیلی بدی دارند. خیلی از بچه‌های آبان هم عفو خوردند و بیرون رفتند اما این بچه‌ها آن‌جا مانده‌اند».

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه تن از معترضان به افزایش بهای بنزین در آبان ۹۸ بودند که اسفند ۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی به اعدام، ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند.

مادر علی تمیمی از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ بازداشت شد

بدریه حمیداوی، مادر على تميمى از كشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸

بدریه حمیداوی، مادر على تميمى از كشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸، روز يكشنبه ۲۶ اردیبهشت در شهر اهواز بازداشت شد.

یکی از نزدیکان خانواده خانم حمیداوی در گفت‌وگو با رادیو فردا تایید کرد که مادر علی تمیمی به اتفاق چند فعال مدنی عرب بازداشت شده و از محل نگهداری و وضعیت او خبری در دست نیست.

وب سایت هرانا تعداد بازداشت شدگان را ۱۶ نفر عنوان کرده و گزارش داده است که شماری از شهروندان مقابل منزل بدریه حمیداوى، مادر علی تمیمی در کوی زویه شهرستان اهواز رفته و شعار سر داده بودند که در پی آن خانم حمیداوى به استقبال آن‌ها رفته بود و سپس بازداشت شد.

براساس گزارش این وب سایت حقوق بشری از روز ۲۴ اردیبهشت‌ تا ۲۶ اردیبهشت‌ ماه دست‌‌کم ۱۶ شهروند در شهرهای اهواز و ماهشهر بازداشت و شماری دیگر نیز توسط نهادهای امنیتی احضار شده‌اند.

نهادهای قضایی و امنیتی هیچ توضیحی درباره علت بازداشت و محل نگهداری این افراد نداده‌اند اما منابع حقوق بشری برگزاری مراسم عید فطر، پایکوبی و حضور در مقابل منازل کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌‌ماه و اعدام‌ شدگان سال‌های گذشته را دلیل بازداشت عنوان کرده‌اند.

کرونا در ایران؛ مرگ ۳۱۰ نفر دیگر و شیوع گسترده در یکی از تیم‌های فوتبال

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد طی ۲۴ ساعت منتهی به روز ۲۸ اردیبهشت، ۳۱۰ نفر دیگر در کشور بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و ۱۳ هزار و ۹۳۰ بیمار تازه شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، بر اساس آمار دولتی، تا ظهر روز سه‌شنبه، شمار قربانیان کرونا در ایران به ۷۷ هزار و ۴۱۵ نفر رسید.

این گزارش، شمار کلی مبتلایان را نیز دو میلیون و ۷۷۹ هزار و ۴۱۵ نفر اعلام کرده است.

از میان بیماران تازه شناسایی‌شده، ۲۱۰۲ نفر در مراکز درمانی شهرهای مختلف ایران بستری شده‌اند.

در حال حاضر، ۵۱۷۳ تن از بیماران مبتلا به کرونا در ایران، در شرایط سخت این بیماری قرار داشته و در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

درستی آمار روزانه وزارت بهداشت ایران درباره موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا، مورد تردید منابع مستقل قرار دارد و دست‌کم در زمینه مرگ، تخمین زده می‌شود که شمار قربانیان، سه تا چهار برابر، بیشتر از آمار دولتی باشد.

پنج هزار و ۱۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

در حال حاضر سه شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

رسانه‌ها در ایران همچنین از درگذشت امیر نظری، مجری برنامه «ضربان» در شبکه سلامت تلویزیون جمهوری اسلامی خبر می‌دهند.

آن‌طور که بابک حسن‌زاده، دیگر مجری این برنامه تلویزیونی گفته، آقای نظری، «حدود سه تا چهار هفته درگیر کرونا شده بود ابتدا با حال خوب مرخص شد و بعد دوباره با تنگی نفس به بیمارستان بقیةالله رفت و آنجا بستری شد و روز گذشته درگذشت.»

خبرگزاری میزان نیز از شیوع گسترده کرونا در تیم دسته اولی ۹۰ ارومیه خبر می‌دهد.

بر اساس این گزارش، با توجه به اعلام‌ نتایج تست کرونا اعضای کادر فنی و بازیکنان تیم فوتبال ۹۰ ارومیه مشخص شد که ۱۲ نفر از بازیکنان این تیم به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، بر اساس آمار رسمی، تا کنون نزدیک به دو میلیون و ۸۸۰ هزار نفر به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

به گفته وزارت بهداشت بیش از دو میلیون نفر دوز اول و بیش از ۴۰۰ هزار نفر هم هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

روند کُند واردات، تولید و واکسینه کردن شهروندان ایران با انتقاد شدید مردم روبرو شده است.

با استفاده از گزارش‌های مهر، ایسنا و میزان؛ ب.ب/ پ.پ

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در هند به ۲۵ میلیون نفر رسید

انجام آیین‌های مذهبی در هند باوجود خطر سرایت ویروس کرونا

در هند تعداد کل افرادی که از آغاز شیوع ویروس کرونا به این بیماری مبتلا شده‌اند به ۲۵ میلیون نفر رسید.

در شبانه‌روز گذشته بیش از ۴۳۰۰ نفر از بیماران کرونایی جان خود را از دست دادند و ۲۶۰ هزار نفر هم بر شمار مبتلایان جدید افزوده شده است.

شمار قربانیان کرونا در هند تا کنون به ۲۸۰ هزار نفر رسیده است.

عدم قرنطینه کامل شهرهای آلوده به ویروس کرونا، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و روند کُند آزمایش ویروس کرونا از مهم‌ترین دلایل افزایش مرگ‌ومیر و ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در هند ذکر شده است.

ماه گذشته هند صادرات واکسن به کشورهای مختلف جهان را به دلیل افزایش تعداد مبتلایان در کشور متوقف کرد و روز سه‌شنبه هم مقامات بهداشتی هند اعلام کردند صادرات واکسن تا پنج ماه دیگر به تعویق افتاده است.

آمریکا ۲۰ میلیون دوز دیگر واکسن کرونا اهدا می‌کند

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد ایالات متحده ۲۰ میلیون دوز دیگر واکسن کرونا به کشورهایی که برای واکسیناسیون جمعیت خود تلاش می‌کنند، ارسال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بایدن روز دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت اعلام کرد این ۲۰ میلیون دوز، طی شش هفته آینده ارسال خواهد شد.

با احتساب این آمار، رقم واکسن‌های اهدایی کرونا از سوی آمریکا تا آخر ماه ژوئن، به ۸۰ میلیون دوز خواهد رسید.

او همچنین گفت که این اقدام با هدف بازگرداندن رهبری آمریکا در مبارزه جهانی با همه‌گیری کرونا انجام می‌شود.

با ارسال این ۲۰ میلیون دوز، آمریکا در جایگاه نخست اهداکنندگان واکسن کرونا قرار خواهد گرفت.

او در عین حال به تلاش‌های چین و روسیه که از دیگر تولیدکنندگان واکسن کرونا هستند، برای «نفوذ» در مناطق مختلف جهان از راه اهدا واکسن کرونا اشاره کرده است.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون در آمریکا بیش از ۲۷۲ میلیون دوز واکسن کوید ۱۹ تزریق شده و موارد مرگ ناشی از این بیماری به پایین‌ترین میزان رسیده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ب.ب / پ.پ

دبیر شورای نگهبان می‌گوید نامزدهای انتخابات باید «باتقوا» باشند

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان می‌گوید داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باید «مدیر، مدبر و باتقوا» باشند.

آقای جنتی آنچه را «تقوا» می‌داند یکی از «ملاک‌های اصلی» در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی عنوان کرده و در توضیح این نظر خود هم گفت: «فردی که تقوا دارد یعنی همه واجبات شرعی را انجام می‌دهد و دست به گناه نمی‌زند.»

منتقدان می‌گویند در حالی که در ایران، همه شهروندان مشمول پرداخت مالیات و همه مردان جامعه مشمول خدمت اجباری سربازی می‌شوند، در زمینه احراز مناصب بالا، نظیر ریاست‌جمهوری، با تبعیض چندلایه‌ای روبه‌رو هستند که دین و مذهب و نوع اندیشه آنان را نیز شامل می‌شود.

احمد جنتی روز سه‌شنبه در عین حال گفت که شورای نگهبان «نمی‌تواند چیزی به جز قانون بگوید.»

این در حالی است که ابلاغیه اخیر شورای نگهبان در مورد شرایط نامزدهای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری با مخالفت دولت حسن روحانی و سیاستمداران و گروهی از حقوق دانان روبه‌رو شده است.

شورای نگهبان در ابلاغیه خود بدون تصویب مجلس، برخی شرایط شرکت در انتخابات، از جمله شرط سنی را تغییر داد.
قرار است روند بررسی صلاحیت کاندیدهای ثبت نام شده از صبح چهارشنبه آغاز شود.

۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس مخالفت خود را با لغو بخشی از تحریم‌ها اعلام کردند

۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای مخالفت خود را با لغو تفکیک‌شده تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کردند.

در این بیانیه که روز سه‌شنبه توسط محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس قرائت شد بر لغو کامل و بازگشت‌ناپذیر تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن تأکید شده است.

در این بیانیه آمریکا و اروپا به «نداشتن اراده جدی» برای رفع تحریم‌ها متهم شده‌اند. نویسندگان بیانیه گفته‌اند کشورهای غربی در پی تحمیل توافقی هستند که ضمن اعمال محدودیت‌های بیشتر در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای بستری برای مذاکرات منطقه‌ای و دفاعی ایجاد کند.

این بیانیه در حالی صادر شده که تیم مذاکرات جمهوری اسلامی به سرپرستی عباس عراقچی و با تأیید رهبر جمهوری اسلامی به مذاکرات خود در وین ادامه می‌دهند.

آمریکا و اروپا خواهان پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی اش هستند و بارها تأکید کرده‌اند که تحریم‌ها بدون بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی لغو نخواهند شد.

آمریکا از تحرکات نظامی جمهوری آذربایجان در مرز ارمنستان ابراز نگرانی کرد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تماس با رهبران ارمنستان و جمهوری آذربایجان، در مورد تنش‌های اخیر بین دو کشور ابراز نگرانی کرد.

پس از آنکه ارمنستان، آذربایجان را به ارسال نیرو در مرز و ادعای مالکیت بر تکه‌ای از خاک ارمنستان متهم کرد، جیک سالیوان با نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان گفت‌وگو کرد.

به گفته امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی، جیک سالیوان تأکید کرد که تحرکات نظامی در نزدیکی مرزهای نامشخص، غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز است.

ایروان نیروهای باکو را به ورود به استان سیونیک در چهارشنبه هفته پیش و تجاوز به بخش دیگری از خاک ارمنستان در روز پنجشنبه متهم کرد.

جمهوری آذربایجان این اتهام را رد کرده و گفته است، نیروهایش وارد ارمنستان نشدند و در نقاطی در سمت جمهوری آذربایجان موضع گرفتند که در ماه‌های زمستان قابل دسترسی نبود.

بیش از ۲۰۰ هزار نفر در گجرات هند با وقوع توفان خانه‌های خود را تخلیه کردند

عکس از آرشیو رادیو فردا

‎با وقوع سنگین‌ترین توفان طی یک دهه اخیر در ایالت گجرات هند، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان این ایالت تا شامگاه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ناگزیر از ترک خانه‌های خود شدند.

گزارش‌ها حاکی از خاموشی‌های مکرر در ایالت گجرات، سقوط دکل‌های برق و تخریب گسترده خانه‌ها در پی این توفان است. مقامات ایالتی در این میان بنادر و فرودگاه‌های اصلی گجرات را بسته‌اند و همه این‌ها نیز در حالی است که کشور هند هم‌اکنون درگیر بحران شدید ناشی از شیوع ویروس کروناست.

اودایا رگمی، سرپرست هیات آسیای جنوبی فدراسیون جهانی صلیب سرخ،گفت: «این توفان رنج میلیون‌ها نفر از مردم هند را که خانواده‌هایشان به خاطر ابتلای به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن آسیب دیده‌اند، دوچندان کرد. بسیاری از این خانواده‌ها به سختی خودشان را حفظ کرده‌اند.»

توفان تاکنون ۱۶ کشته بر جای گذاشته و به ایالات ساحلی گوا، کرالا، کارناتاکا و ماهاراشترا نیز خسارات سنگینی وارد آورده است.

سازمان هواشناسی هند این توفان را که از دریای عربی آغاز شده است، ابتدا در رده توفان‌های شدید طبقه‌بندی کرده بود، اما سپس درجه آن را به «بسیار شدید» افزایش داد. سرعت این توفان ۲۱۰ کیلیومتر در ساعت برآورد شده که آن را در ردیف توفندهای سطح سه قرار می‌دهد و تنها یک درجه با شدیدترین توفندها فاصله دارد.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن

کدخدایی خواستار برخورد قضایی با منتشرکنندگان اخبار تایید صلاحیت‌ها شد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان با رد اخبار مربوط به تایید صلاحیت برخی از کاندیداها، خواستار برخورد قوه قضاییه با کسانی شد که «اخبار کذب و زود هنگام» منتشر می‌کنند.

عباسعلی کدخدایی گفته است جلسه شورای نگهبان برای «بررسی دقیق‌تر» کاندیداها، صبح روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود و فعلا «صحبت‌های کلی و مرور اسامی» انجام شده است.

در طول ساعات گذشته گزارش‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی درباره ردصلاحیت محسن رضایی و سعید محمد، دو چهره نظامی که در این دوره کاندیدا شده‌اند، منتشر شده است.

در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال، ۵۹۲ نفر ثبت‌نام کردند که به گفته سخنگوی شورای نگهبان، فقط پرونده ۴۰ نفر از آن‌ها در شورای نگهبان بررسی می‌شود.

داوطلبان کاندیداتوری با استناد به قوانین موجود که از سوی وزارت کشور اعلام شده، ثبت‌نام کردند ولی شورای نگهبان در روزهای اخیر با ابلاغ یک مصوبه جدید، شرایط تازه‌ای برای کاندیداها اعلام کرده است و با استناد با آن مصوبه، از بررسی همه پرونده‌ها خودداری کرده است.

به گفته عباسعلی کدخدایی، هر داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری باید برای تایید صلاحیت هفت رای مثبت از ۱۲ عضو شورای نگهبان را بگیرد.

شورای نگهبان متشکل از ۱۲ فقیه و حقوقدان است که شش فقیه را رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌کند و شش حقوقدان را نیز رئیس قوه قضائیه معرفی و مجلس شورای اسلامی به آن‌ها رای می‌دهد.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی در این دوره از انتخابات خود نامزد است و در همین حال قوه قضاییه باید به تخلفات و شکایت‌های انتخاباتی رسیدگی کند.

بر اساس کزارش خبرگزاری‌های ایران و سایت رادیو فردا/ر.ح/ک.ر

بدهی شهرداری تهران «۶۶ هزار میلیارد تومان» اعلام شد

معاون مالی شهرداری تهران گفته است که «بدهی کل» این نهاد «۶۶ هزار میلیارد تومان» است که از این میزان، شش هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مربوط به بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران در سال ۹۹ است.

عبدالحمید امامی که روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در یک نشست خبری سخن می‌گفت، جزئیات بیشتری درباره بدهی‌های شهرداری ارائه نداد و گفت در دوره مدیریت پیروز حناچی در شهرداری تهران، «هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌ها کاهش پیدا کرده است».

او همچنین از گرفتن طلب‌های شهرداری تهران از دولت به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان و شرکت رسا تجارت وابسته به سپاه پاسداران به مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان خبر داد.

معاون مالی شهرداری تهران به مبلغ کل بدهی‌های دولت و سپاه به شهرداری اشاره نکرد این در حالی است که میزان بدهی‌های شرکت‌های وابسته به سپاه در ماه‌های گذشته به یک موضوع بحث برانگیز بین مدیران شهرداری و سپاه پاسداران تبدیل شده بود.

به گفته محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران، در جریان مبادلات مالی بین دو نهاد، مبلغ ۱۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌‌های سپاه به شهرداری تهران که مربوط به سال ۹۴ بوده، در صورتجلسات مالی سال ۹۵ غیب شده است.

شرکت رسا تجارت که از بازوهای اصلی تامین مالی نیروی قدس سپاه بود، پس از بروز مفاسد گسترده منحل شد و سه نفر از مدیران ارشد، مسعود مهردادی، محمود خاکپور محمود سیف به ترتیب به دو سال، پنج سال و ۳۰ سال زندان و جزای نقدی محکوم شدند.

اتهام این افراد مشارکت در کلاهبرداری باندی، مشارکت در پولشویی و برداشت و تصاحب غیرقانونی وجوه اعلام شده است.

علاوه بر این سه نفر، عیسی شریفی، معاون محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، نیز به ۲۰ سال زندان، جزای نقدی، و استرداد وجوه تحصیلی محکوم شد.

بر اساس گزارش سایت انتخاب و رادیو فردا/ر.ح/ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG