لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۰۱

نخست‌وزیر ارمنستان توافق‌ پایان جنگ با آذربایجان بر سر قره‌باغ را امضا کرد


از راست: الهام علی‌اف و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری آذربایجان و روسیه همراه با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان توافق آتش‌بس را امضا کردند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، توافق‌نامه‌ای را با روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ بر سر منطقه ناگورنو-قره‌باغ امضا کرد که از روز سه‌شنبه ۲۰ آبان اجرایی می‌شود.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، خبر امضای این توافق‌نامه به دنبال پیروزی‌های آذربایجان در نبرد اخیر منتشر شده است چنان که نیروهای آذربایجانی با تسخیر یک شهرک استراتژیک به سمت استپاناکرت، مرکز ناگورنو-قره‌باغ در حال پیشروی هستند.

آقای پاشینیان در یک پست فیسبوکی خبر این توافق‌ را اعلام کرد و گفت که همراه روسای جمهور روسیه و آذربایجان بیانیه‌ای را به منظور پایان دادن به جنگ ناگورنو-قره‌باغ امضا کرده که از ساعت ۱ بامداد به اجرا درمی‌آید.

نخست وزیر ارمنستان گفت: «تصمیمی که گرفتم برای خودم و همه ما بسیار سخت بود. من این تصمیم را بر اساس تحلیل‌های عمقی از شرایط نظامی و ارزیابی کسانی گرفتم که از شرایط به خوبی آگاه هستند.»

وی سپس عنوان کرد که در روزهای آتی اطلاعات بیشتری ارائه می‌دهد و اطمینان داد که این توافق «بهترین راه‌حل برای شرایط کنونی» بوده است.

ساعاتی پس از این اظهارات، روسای جمهور روسیه و آذربایجان نیز خبر توافق برای پایان جنگ قره‌باغ را تایید کردند.

الهام علی‌یف، رئیس جمهور آذربایجان، در نشستی آنلاین با ولادیمر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت: «این بیانیه سه‌جانبه مرحله‌ای سرنوشت‌ساز در این نبرد محسوب می‌شود.»

آقای پوتین نیز اظهار داشت که نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه ناگورنو-قره‌باغ و باریکه بین منطقه و ارمنستان مستقر خواهند شد.

طبق این توافق، آذربایجان بخش‌هایی از ناگورنو-قره‌باغ و مناطق اطراف آن را که در جریان نبرد اخیر تصرف کرده است، نگه می‌دارد. این توافق‌نامه همچنین نیروهای ارمنی را موظف می‌کند که برخی مناطق خارج از ناگورنو-قره‌باغ از جمله منطقه شرقی آعدم و منطقه غربی کلبجر را تحویل دهند.

ارمنستان همچنین منطقه لاچین را از دست می‌دهد، جایی که یک جاده کلیدی ناگورنو-قره‌باغ را به ارمنستان وصل می‌کند. این توافق‌نامه ایجاب می‌کند که تا شعاع پنج کیلومتری دالان لاچین آزاد بماند و از این منطقه حدود دو هزار نیروی حافظ صلح روسیه محافظت کنند.

توافق‌نامه مورد اشاره همچنین می‌گوید که نیروهای روسی بر یک کریدور ترابری که آذربایجان را از طریق ارمنستان به نخجوان وصل می‌کند، نظارت داشته باشند.

ز زمان وقوع درگیری‌ها بین دو کشور در این منطقه در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، ارمنی‌تباران با حمایت دولت ارمنستان امور ناحیه ناگورنو- قره‌باغ را اداره می‌کنند.

این منطقه طبق مصوبات سازمان ملل متحد، بخشی از خاک جمهوری آذربایجان تلقی می‌شود، ولی اکثریت جمعیت ارمنی‌تبار آن با حاکمیت جمهوری آذربایجان مخالفند.

این اختلافات تاکنون به چند نبرد خونین منجر شده است. درگیری‌های کنونی نیز که حدود شش هفته پیش آغاز شد، حداقل ۵ هزار کشته بر جای گذاشته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG