لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۴۱

بازداشت چند عکاس در شیراز به اتهام انتشار «عکس‌های مستهجن»


یک مقام قوه قضاییه جمهوری اسلامی خبر داد که چند عکاس در شهر شیراز به اتهام انتشار «عکس‌های مستهجن» و «عکس‌های موسوم به مدلینگ» در صفحات اینستاگرام خود بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، علی صالحی، دادستان شیراز، روز شنبه، ۲۱ مهر، از دستگیری تعدادی از عکاسان این شهر به دلیل انتشار عکس‌های، به گفته او، «نامناسب» در صفحه‌های اینستاگرام خود خبر داد.

وی همچنین گفت که صفحات اینستاگرام این افراد نیز به دلیل «تشویق مردم به فساد و فحشا» مسدود شده است.

دادستان شیراز اعلام نکرده که چند نفر از عکاسان این شهر بازدشت شده‌اند.

در همین حال خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که این عکاسان «عکس‌های مدلینگ» منتشر کرده بودند.

بر اساس این گزارش، از اواخر هفته گذشته، صفحه‌ اینستاگرام برخی عکاسان شیرازی فیلتر شده بود.

در همین حال برخی کاربرانی که صفحه آنان فیلتر شده به خبرگزاری ایرنا گفته بودند که در حوزه مدلینگ «فعالیت نداشته» و «تنها یک یا دو عکس» مرد را «به واسطه دوستی با آنها منتشر کرده بودند».

در چند سال اخیر سپاه پاسداران پروژه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام به نام «پروژه عنکبوت ۲» آغاز کرده و صدها نفر در چند استان‌ ایران به اتهام فعالیت در حوزه مدلینگ بازداشت شده‌اند.

در همین حال در سال ۹۵ شعبه ۱۱۷ دادگاه کیفری دو شیراز، ۱۲ متهم پرونده «مدلینگ» در این شهر را جمعا به ۳۷۹ ماه زندان، ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از اشتغال در برخی مشاغل محکوم کرد.

رئیس «پلیس فتا» نیز در اردیبهشت‌ماه خبر داده بود که این نیرو ۵۱ هزار صفحه «مستهجن و مبتذل» را در شبکه اجتماعی اینستاگرام «بررسی» کرده و در تلاش است تا گردانندگان آنها را شناسایی کند.

قوه قضائیه ایران برای برخورد با فضای مجازی معاونتی را در دادستانی کل کشور ایجاد کرده است.

روز شنبه جواد جوادنیا به عنوان معاون جدید امور فضای مجازی دادستانی کل کشور معرفی شد. عبدالصمد خرم‌آبادی معاون سابق نیز به عنوان معاون جدید نظارت بر دادسرا منصوب شد.

آقای جاویدنیا پیش از این معاون سابق دادستان مشهد در امور فضای مجازی بود.

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا، شبکه‌های اجتماعی و رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.
XS
SM
MD
LG