لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۱۳

ربیعی در مورد «گم شدن» ۴.۸ میلیارد دلار: گزارش دیوان محاسبات «همه‌جانبه» نیست


علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران

در ادامه کشمکش دیوان محاسبات با دولت در مورد «گم شدن» نزدیک به ۵ میلیارد دلار در جریان پرداخت‌ها برای واردات کالا، علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، سخنان رئيس دیوان محاسبات درباره ارسال گزارش این نهاد به حسن روحانی قبل از انتشار را تایید کرد.

آقای ربیعی در عین حال گفت که این گزارش «همه‌جانبه» نبوده است.

در همین حال قاسم میرزایی‌نکو، نماینده دماوند در مجلس، خواستار اعلام شدن نام ۳۲ نفری شد که بر اساس گزارش دیوان محاسبات ارز دولتی گرفته‌اند اما کالا وارد نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز دوشنبه، اول اردیبهشت، گفت که گزارش دیوان محاسبات در آذرماه ۹۸ تهیه شده بود و ۴.۸ میلیارد دلار ذکر شده در آن به سه میلیارد دلار رسیده است.

وی گفت که دولت تخلفات را مشخص کرده و به افراد مورد نظر اعلام کرده اگر تا تاریخ مشخص شده کالا را وارد نکنید، پرونده‌شان به سازمان تعزیرات ارسال می‌شود.

آقای ربیعی اضافه کرد: «بهتر آن بود که از دولت سوال می‌شد که در پی آن چه اتفاقی افتاده است و این دو مسئله با هم منتشر می‌شد تا منجر به روشن شدن افکار عمومی می‌شد و شائبه‌ای هم در افکار عمومی ایجاد نمی‌شد».

رئيس دیوان محاسبات روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین در گزارشی در صحن علنی مجلس اعلام کرده بود که در جریان توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۴.۸ میلیارد دلار از سوی دولت پرداخت شده ولی «مابه‌ازای واردات کالا نداشته است».

یک روز بعد اما حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، این گزارش را «صد درصد غلط» خواند.

در واکنش به این سخنان عادل آذر، رئيس دیوان محاسبات،​ خبر داد که حسن روحانی گزارش این نهاد درباره وارد نشدن کالا در ازای ۴.۸ میلیارد دلار ارز دولتی را پیش از انتشار دیده و «هیچ گونه خدشه‌ای» به آن وارد نکرده بود.

در گزارش دیوان محاسبات اعلام شده که ۳۲ شخص حقیقی و حقوقی در ازای دریافت ارز دولتی کالایی را به کشور وارد نکرده‌اند.

در همین حال قاسم میرزایی‌نکو، نماینده دماوند، در مصاحبه با کانال تلگرامی امتداد خواستار اعلام شدن نام این ۳۲ نفر شد.

سخنگوی دولت روز دوشنبه همچنین بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که تعدادی از پرونده‌ها در این باره به قوه قضائیه ارسال شده است.

در همین حال ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، روز دوشنبه گفت که برای برخی از پرونده‎ها حکم صادر شده و برخی نیز در دادسرا همچنان مفتوح است.

روز شنبه نیز دادستانی تهران در واکنش به گزارش دیوان محاسبات اعلام کرده بود که برای افرادی که ارز دولتی دریافت کرده اما کالا وارد نکرده‌اند، پرونده تشکیل شده و برخی از متهمان به زندان محکوم شده‌اند.

در این اطلاعیه از قربانعلی فرخ‌زاده، محمد خرمی‌پور، تیمور عامری برکی، علیرضا عامری برکی، مرتضی فلاح اشتری، حمیدرضا مرادی، علی زرنانی و یوسف جنت‌مکان به عنوان برخی از افرادی نام برده شده که در این رابطه به زندان محکوم شده‌اند.

پس از تخصیص ارز دولتی برای واردات کالا گزارش‌های مختلفی در زمینه سوءاستفاده برخی واردکنندگان از ارز دریافتی مخابره شد و برخی واردکنندگان متهم شدند که واردات انجام شده با ارز دولتی را با نرخ آزاد به بازار عرضه کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG