لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۸

آذربایجان: در حمله موشکی ارمنستان به شهر گنجه ۱۳ نفر کشته شدند


مقام‌های دولت آذربایجان می‌گویند که در جریان حمله موشکی ارمنستان به شهر گنجه ۱۳ نفر کشته و ۴۰ نفر مجروح شده‌اند.

دولت ارمنستان حمله موشکی به گنجه را تکذیب کرده است، ولی حکمت حاجی‌اف، دستیار رئيس ‌جمهور آذربایجان، گفت که دولت ارمنستان علاوه بر حمله موشکی به شهر گنجه، حملات موشکی به شهر «مینگچویر» نیز داشته که این حمله توسط پدافند هوایی آذربایجان خنثی شده است.

سفارت ایران در باکو هم در بیانیه‌ای که درباره این حمله صادر کرده، از حمله موشکی به گنجه به عنوان «جنایت جنگی» نام برده و خواستار توقف سریع حمله به شهرها شده است.

این دومین بار است که آذربایجان از حمله موشکی به شهر گنجه خبر می‌دهد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز یک‌شنبه، ۲۰ مهرماه، از حمله موشکی به گنجه و مرگ ۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۳۴ تن از ساکنان این منطقه خبر داده بود.

وزرای خارجه دو کشور روز جمعه ۱۹ مهرماه در مسکو مذاکره‌ای ۱۰ ساعته برگزار کردند و اعلام شد که از روز شنبه ۲۰ مهرماه آتش‌بس برای تحویل اجساد و مبادله زندانی‌ها برقرار خواهد شد.

این آتش‌بس موقت اما در عمل اجرا نشد و در روزهای اخیر دو طرف بارها یکدیگر را به نقض آتش‌بس و حمله به مکان‌های غیرنظامی متهم کرده‌اند.

به دنبال فروپاشی اتحاد شوروی، اختلاف ارمنستان و آذربایجان بر سر ناحیه ناگورنو- قره‌باغ تشدید شد و در جنگ شدیدی که در سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ بین دو طرف درگرفت ده‌ها هزار نفر کشته و آواره شدند.

از آن زمان کنترل ناحیه ناگورنو- قره‌باغ در دست نيروهای مسلح ارمنی‌تبار بوده که اکثریت جمعیت این منطقه را تشکیل می‌دهند ولی طبق مصوبات سازمان ملل این ناحیه به جمهوری آذربایجان تعلق دارد.

در جریان جنگ‌ اخیر مقام‌های دو کشور آمارهای پراکنده‌ای از میزان تلفات منتشر کرده‌اند که این آمارها پیش از خبر حمله موشکی به شهر گنجه نشان می‌دهد حداقل ۴۰۰ نفر از جمله ۴۲ غیرنظامی در حملات دو طرف کشته شده‌اند.

مقام‌های دولت آذربایجان بارها تاکید کرده‌اند که تنها شرط و راه ‌حل بحران کنونی خروج نیروهای ارمنستان از منطقه مورد مناقشه است، ولی دولت ارمنستان این درخواست را رد کرده است.

دولت آذربایجان می‌گوید در جریان جنگ اخیر توانسته است برخی شهرها از جمله شهر فضولی در جنوب غربی باکو و ۷ روستای واقع در حاشیه این شهر را آزاد کند. این شهر در سه دهه گذشته در کنترل نیروهای ارمنستان بوده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG