لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۴۳

دادگاه باکو شش نظامی ارمنستان را به زندان محکوم کرد


نیروهای نظامی ارمنستان در منطقه مرزی با آذربایجان

دادگاهی در باکو ۱۳ نظامی ارمنستان را به اتهام عبور غیرقانونی از مرزهای این کشور به همراه تسلیحات نظامی، به حبس طولانی‌مدت محکوم کرد.

دادگاه جرائم سنگین باکو روز پنج‌شنبه هر کدام از این افراد را به شش سال زندان محکوم کرد و بعد از طی مدت حبس، نظامیان ارمنی از کشور اخراج خواهند شد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، جمهوری آذربایجان دسامبر پارسال، یک ماه بعد از آتش‌بس میان باکو و ایروان، نزدیک ۶۰ نظامی ارمنستان را در منطقه آزاد شده هادورت بازداشت کرد.

دادستانی آذربایجان برای افراد بازداشت شده، با اتهامات سنگینی مانند تروریسم، درخواست ۷ سال حبس کرده بود.

طی هفته‌های گذشته در دو نوبت، آذربایجان تعدادی از نظامیان بازداشت شده ارمنی را در ازای دریافت نقشه مناطق مین‌گذاری شده آزاد کرد.

یک روز بعد از اعلام حکم حبس ۱۳ نظامی ارمنستان که در هادورت بازداشت شده بودند، وزارت دفاع آذربایجان از کشته شدن یک نظامی خود در منطقه کلبجر توسط تک‌تیراندازهای ارمنستان خبر داد.

در جنگی که از ۲۷ سپتامبر پارسال تا ۱۰ نوامبر ادامه داشت، مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان از سه دهه پیش توسط ارتش ارمنستان، دوباره به جمهوری آذربایجان بازگشت و کنترل منطقه خان‌کندی در قره‌باغ کوهستانی که اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند تا پنج سال به نیروهای حافظ صلح روسیه سپرده شد.

با استفاده از گزارش‌های رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، پایگاه خبری ویرتوآل آز آذربایجان؛ د.خ/س.ن

XS
SM
MD
LG