لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۰۵

با تشدید درگیری‌های مرزی آذربایجان و ارمنستان تلفات به ۱۴ نفر رسید


نیروهای نظامی آذربایجان

درگیری‌های مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز سه شنبه ۲۴ تیر تشدید شد. باکو می‌گوید هفت پرسنل نظامی این کشور از جمله یک ژنرال کشته شده‌اند و ایروان نیز از کشته شدن دو سرباز آن کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس درگیری‌های مرزی بین دو کشور از روز یکشنبه آغاز شد. با در نظر گرفتن تلفات روز سه شنبه تاکنون در مجموع ۱۱ نفر از نیروهای جمهوری آذربایجان در این درگیری‌ها کشته شده اند. ارمنستان نیز در روزهای قبل اعلام کرده بود ۵ نفر از نیروهای آن کشور مجروح شده‌اند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه گفت یک غیرنظامی نیز کشته شده است و به این ترتیب کل تلفات دو طرف در درگیری‌های روزهای اخیر به ۱۴ نفر می‌رسد.

دو کشور از سال‌ها پیش در مورد ناحیه ناگورنو قره باغ اختلاف دارند. این منطقه که بخشی از خاک آذربایجان است از زمان پایان جنگ در سال ۱۹۹۴ در کنترل ارمنستان قرار دارد. اقدامات بین المللی برای پایان دادن به این بحران تاکنون به نتیجه نرسیده است.

نیروهای دو کشور در این منطقه بارها درگیر شده‌اند. زد و خوردهای مرزی روزهای اخیر از سال ۲۰۱۶ که درگیری‌های نظامی در این منطقه ده‌ها کشته به جا گذاشت شدیدترین درگیری تلقی می شود.

درگیری‌های اخیر روز یکشنبه با تبادل آتش نیروهای دو کشور در شمالی‌ترین نقطه مرزی آغاز شد. مقامات هر یک از دو کشور طرف مقابل را مسئول شروع درگيری معروفی کرده و می گویند از آن زمان توپ باران‌های پراکنده ادامه پیدا کرده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در اطلاعیه‌ای گفت که در درگیری‌های روز سه شنبه یک ژنرال و یک سرهنگ به علاوه پنج سرباز این کشور کشته شده اند.

دولت ارمنستان ادعا کرد که جمهوری آذربایجان در حملات پهپادی اهداف غیرنظامی در شهر برد واقع در ناحیه تاووش را هدف گرفته است. سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان گفت یکی از پهپاد‌ها سرنگون شده است.

ارتش جمهوری آذربایجان سرنگون شدن پهپاد خود را تکذیب کرد و مدعی شد ک یک پهپاد ارمنستان را سرنگون و یکی از واحدهای توپخانه آن کشور همراه با خدمه آن را نابود کرده است.

همزمان با تشدید درگیری‌های مسلحانه ارمنستان جمهوری آذربایجان را به حمله سایبری به وبسایت‌های نهادهای دولتی اين کشور متهم کرد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه جمهوری آذربایجان را به برانگیختن درگیری‌ها متهم کرد و هشدار داد که آن کشور «مسئول پیامدهای غیرقابل پیش بینی درگیری هاست.»

الهام علی یف، رییس جمهور آذربایجان آنچه را که «اقدامات تحریک آمیز ارمنستان» توصیف کرد محکوم نمود و گفت از تمامیت ارضی کشور دفاع خواهد کرد.

ترکیه که با جمهوری آذربایجان مناسبات قومی و فرهنگی نزدیکی دارد حمایت قاطع خود از باکو را اعلام کرده است.

آمریکا و روسیه که ریاست گروه مینسک در سازمان امنیت و همکاری اروپا را برعهده دارند این درگیری‌ها را محکوم کرده و خواستار خویشتن داری هر دو طرف شده اند. گروه مینسک با هدف پایان دادن به بحران ناحیه قره باغ تشکیل شده است.

سرگی لاورف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در گفتگوهای تلفنی جداگانه با وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان از هر دو کشور خواست هر چه سریع تر درگیری‌ها رامتوقف کنند.

سخنگوی کاخ کرملین نیز روز سه شنبه گفت دولت روسیه به شدت نگران و حاضر است در این بحران میانجی گری کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز نگرانی خود را ابراز کرد. سخنگوی او در بیانیه‌ای گفت دبیرکل سازمان ملل خواهان پایان سریع درگیری ها، انجام اقدامات موثر برای کاهش تنش و پرهیز از اقدامات تحریک آمیز است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG