لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۴۴

آذربایجان از تصرف یک روستا در قره باغ خبر داد


جنگ بر سر منطقه ناگورنو- قره‌باغ وارد هفتمین روز خود شد.

ارمنستان روز شنبه ۱۲ مهرماه اعلام کرد، تمام ابزارها را برای دفاع «سرنوشت ساز» از ارمنی‌ها به کار خواهد گرفت. جمهوری آذربایجان نیز می‌گوید نیروهای این کشور یک روستای استراتژیک در منطقه ناگورنو- قره‌باغ را تصرف کردند.

در حالی جنگ بر سر منطقه ناگورنو- قره‌باغ وارد هفتمین روز خود شد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان درخواست فرانسه برای آتش بس و آغاز مذاکرات را رد کردند.

رویترز می‌گوید تا روز شنبه دست کم ۲۳۰ نفر در جنگ بر سر منطقه ناگورنو- قره‌باغ کشته شده‌اند. طبق این گزارش جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز شنبه مدعی شدند که ده‌ها تانک از طرف مقابل را منهدم کرده‌اند.

در همین حال، الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان از آزادسازی روستای استراتژیک ماداگیز در قره باغ خبر داد و به فرماندهان و نیروهای نظامی این کشور تبریک گفت.

الهام علی‌اف در پیامی در شبکه‌های اجتماعی گفت، امروز ارتش، پرچم جمهوری آذربایجان را در ماداگیز به اهتزاز در آورد. ماداگیز تحت کنترل ما است.

رئیس جمهوری آذربایجان ساعاتی بعد از تصرف چند روستای دیگر در این منطقه خبر داد.

به دنبال انتشار این خبر، صدها نفر در خیابان‌های باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، به خیابان آمدند و به جشن پایکوبی پرداختند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید نمی‌تواند به طور مستقل ادعای رئیس جمهوری آذربایجان در خصوص پیشروی در قره باغ را تایید کند.

آرتسرون هوانسیان ،یک مقام وزارت دفاع ارمنستان هم گفت، وضعیت به طور مکرر در حال تغییر است و چنین تغییراتی در جنگی به این بزرگی طبیعی است. ما مواضعی را تصرف می‌کنیم ، سپس آن را ظرف یک ساعت آن منطقه را ترک کنیم.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم این کشور گفت که جنگ در تمام جبهه‌ها تشدید شده است.

نخست وزیر ارمنستان تصریح کرد، ما تاکنون خسارات انسانی و نظامی قابل توجهی را متحمل شده‌ایم ، اما دشمن تاکنون نتوانست است هیچ یک از مسائل استراتژیک خود را حل کند.

وی تصریح کرد، این درگیری‌ها، «شاید سرنوشت‌سازترین» نبردها برای ارمنستان باشد.

وزارت امور خارجه ارمنستان هم می‌گوید برای تضمین امنیت ارمنی‌ها در قره باغ تمامی اقدامات و ابزارهای لازم ار بکار خواهد گرفت.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال‌های پایانی اتحاد جماهیر شوروی بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ درگیری دارند. جنگ قبلی آنها بر سر این موضوع، در سال ۱۹۹۴ با آتش‌بسی شکننده و حدود ۳۰ هزار کشته به پایان رسید.

از آن زمان، این منطقه که رسما جزئی از خاک جمهوری آذربایجان به حساب می‌آید، تحت کنترل اکثریت ارمنی قره‌باغ قرار گرفته است.

اعلامیه استقلال این منطقه در سال ۱۹۹۱ تنها از سوی ارمنستان به رسمیت شناخته شده و ارمنستان تنها راه خروج از قره‌باغ به جهان خارج است.

منابع: آسوشیتدپرس،‌ رویترز و رادیو فردا

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG