لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۵۳

سند۲۰۳۰؛ از واقعیت تا آنچه دهان به دهان می‌چرخد


وزیران آموزش و پرورش، و علوم، به همراه معاون امور زنان ریاست‌جمهوری در مراسم رونمایی از طرح آموزشی یونسکو ۲۰۳۰.

سند آموزشی یونسکو برای سال ۲۰۳۰ که به سند ۲۰۳۰ معروف است، بر مسائلی چون تضمین آموزش برابر و فراگیر، محیط‌زیست، برابری جنسیتی و فرصت‌های برابر اجتماعی برای زنان و مردان، حقوق بشر، رفع تبعیض از اقلیت‌ها و ترویج فرهنگ صلح و عدم خشونت تأکید دارد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز ۱۷ اردیبهشت اجرای این سند را «غیرمجاز» دانست و اعلام کرد که جمهوری اسلامی تسلیم سندهایی مانند سند ۲۰۳۰ یونسکو نخواهد شد.

حسن روحانی در جریان کارزار انتخاباتی‌اش، مخالفان اصولگرای خود را متهم کرد که «گزارش دروغ» درباره این سند برای رهبر جمهوری اسلامی فرستاده‌اند و اینکه در روستاها، «شبنامه» پخش کرده و برخی مباحث را مطرح کرده‌اند که در سند وجود ندارد.

با این‌حال محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت گفته که اجرای این سند تا اطلاع ثانوی به‌تاخیر افتاده است.

در برنامه دیدگاه‌های این هفته با حضور دو کارشناس به بررسی بخش آموزشی سند ۲۰۳۰ یونسکو پرداخته‌ایم و به‌دنبال این پاسخ هستیم که مفاد این سند به چه نکاتی اشاره دارد. با این توضیح که در تماسی که رادیوفردا با چند نفر از مخالفان سند۲۰۳۰ داشت، آنها حاضر به شرکت در این میزگرد نشدند.

مهمانان این برنامه سعید پیوندی، استاد جامعه‌شناسی آموزش در دانشگاه لورن فرانسه و ناهید حسینی، پژوهشگر در زمینه زنان، آموزش و تغییرات اجتماعی ایران و استاد دانشگاه کینگزتون در لندن هستند.

دیدگاه‌ها: سند ۲۰۳۰؛ از واقعیت تا آنچه دهان به دهان می‌چرخد
please wait

No media source currently available

0:00 0:25:00 0:00
لینک مستقیم

  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگاران و مجریان سابق رادیو فرداست. او پیش از پیوستن به رادیو فردا در سال ۱۳۸۲ در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. فرین عاصمی در دوره فعالیتش در رادیوفردا مستندهای رادیویی و تلویزیونی مختلفی از جمله اشغال سفارت آمریکا و ۴۴۴ روز گروگانگیری کارکنان آن در تهران و برنامه‌هایی به‌مناسبت هشتادمین سالگرد تولد واتسلاو هاول و هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی اردوگاه آشویتس تهیه کرده است.

XS
SM
MD
LG