لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۹

«بسیاری از لوله‌ها» در مانور افزایش فشار تولید نفت ترکید


بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران با اشاره به مستهلک بودن تأسیسات نفتی ایران از «ترکیدن بسیاری از لوله‌ها» در جریان انجام مانور «افزایش فشار تولید نفت» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر نفت دولت یازدهم که ظهر چهارشنبه باهدف بهره‌برداری و از چند پروژه نفتی به مناطق نفت‌خیز جنوب سفرکرده بود، گفت: «اکثر تأسیسات ما مستهلک‌شده و سال‌هاست عمر مفید خود را گذرانده‌اند. همین روز گذشته به دلیل انجام مانور، فشار تولید را بالا بردند که باعث ترکیدگی بسیاری از لوله‌ها شد.»

در این خبر بیژن زنگنه به‌طور مشخص از اینکه کدام لوله‌های انتقال نفت یا چه تأسیساتی دچار آسیب شده، سخن نگفته است اما به نظر می‌رسد انجام این مانور در راستای آماده‌سازی وزارت نفت ایران برای دوران پساتحریم است که وزارت نفت ایران قصد دارد پس از اجرایی شدن برجام، به‌سرعت میزان تولید نفت خود و عرضه آن به بازار را افزایش دهد.

اکثر تأسیسات ما مستهلک‌شده و سال‌هاست عمر مفید خود را گذرانده‌اند. همین روز گذشته به دلیل انجام مانور، فشار تولید را بالا بردند که باعث ترکیدگی بسیاری از لوله‌ها شد
بیژن زنگنه

بیژن زنگنه بارها در ماه‌های گذشته اعلام کرده است که به‌محض برداشته شدن تحریم‌ها، تولید نفت ایران را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز، افزایش خواهد داد.

به گزارش شانا، وابسته به وزارت نفت ایران، آقای زنگنه روز چهارشنبه ششم آبان‌ماه ۹۴، حتی تأکید کرده است که میزان افزایش تولید نفت ایران، پس از برداشته شدن تحریم‌ها «بیش از آن چیزی خواهد بود که اعلام‌شده است.»

وزیر نفت دولت یازدهم تصریح کرده که در دوران پساتحریم، علاوه برافزایش ظرفیت تولید باید به نوسازی تجهیزات صنعت نفت ایران نیز توجه شود.

یکی از نگرانی‌هایی که بر سر ورود نفت ایران به بازارهای جهانی بروز کرده است، کاهش قیمت نفت در ماه‌های اخیر است که به باور صاحب‌نظران افزایش تولید و عرضه نفت ایران به بازار می‌توان به این افت قیمتی دامن بزند.

اما به‌رغم این نگرانی‌ها، مقام‌های وزارت نفت ایران، اصرار دارند که اوپک با کاستن از سهمیه تولید دیگر کشورهای عضو، برای نفت ایران جا باز کند.

بر اساس گزارش‌ها، سازمان اوپک برای ایران سهمیه صادرات روزانه یک‌میلیون بشکه را در نظر گرفته است که با برداشته شدن تحریم‌ها این میزان باید افزایش یابد.

به گفته مقام‌های وزارت نفت ایران، طی یک دوره یک‌ساله پس از برداشته شدن تحریم‌ها، میزان افزایش تولید نفت ایران به یک روزانه یک‌میلیون بشکه خواهد رسید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG