لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۴۹

یک دلار آمریکا=۳۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار زیمبابوه


بانک مرکزی زیمبابوه روز جمعه، پولی ملی این کشور با دلار آمریکا را ارزش‌گذاری کرد، بر اساس اعلام بانک‌مرکزی زیمبابوه، ارزش ۳۵ کوادریلیون (هر کوادریلیون برابر با هزار تریلیون) دلار زیمبابوه برابر با ارزش یک دلار آمریکاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مبادله دلار زیمبابوه با دلار آمریکا یا رند آفریقای جنوبی از دوشنبه هفته آینده هم زمان با از چرخه خارج شدن پول ملی این کشور، آغاز می‌شود.

زیمبابوه کشوری است در جنوب آفریقا که در سال های گذشته بالاترین نرخ تورم در جهان را تجربه کرد. مردم این کشور پس از افت بسیار شدید ارزش پولی خود در سال ۲۰۰۹، استفاده از ارز دیگر کشورها از جمله دلار آمریکا و رند آفریقای جنوبی را جایگزین دلار زیمبابوه در مبادلات روزمره کرده بودند.

در حال حاضر، ارزش ۱۲.۵ رند آفریقای جنوبی با یک دلاری آمریکا برابری می‌کند.

ارزش دلار زیمبابوه در سال ۲۰۰۸ میلادی به پایین ترین سطح خود رسید و ارزش ۵۰۰ میلیارد دلار این کشور به یک سنت آمریکا رسیده بود.

زیمبابو‌ه‌ایها در اوج بحران اقتصادی این کشور، برای خرید کالاهای اساسی مورد نیاز خود مجبور بودند، کیسه های پلاستیکی بزرگ مملو از اسکناس را با خود حمل کنند، این در حالی بود که بهای کالاها نیز دستکم دو بار در روز افزایش می یافت.

به گزارش رویترز، جان مانگودیا، رییس بانک مرکزی زیمبابوه روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: «مشتریانی که از قبل از ماه مارس ۲۰۰۹، اسفند ماه سال ۸۸، در یکی از بانک‌های این کشور، حساب بانکی به دلار زیمبابوه داشته اند، می توانند از روز دوشنبه با مراجعه به شعبه بانک ها برای تبدیل موجودی پس انداز خود به دلار آمریکا اقدام کنند.»

براساس این اطلاعیه مردم این کشور تا ماه سپتامبر برای تبدیل اسکناس های قدیمی مهلت دارند و برخی از مردم آن ها را به عنوان سوغات و یادگاری به گردشگران خارجی می فروشند.

بر اساس نرخ برابری اعلام شده، به حساب های بانکی‌ای که تا ۱۷۵ هزارتریلیون (کوادریلیون) دلار زیمبابوه موجودی داشته‌اند، پنج دلار آمریکا پرداخت خواهد شد.

با ارزش ترین اسکناس چاپ شده توسط بانک مرکزی زیمبابوه در سال ۲۰۰۸ میلادی و همزمان با اوج بحران اقتصادی در این کشور، اسکناسی با ارزش یکصد تریلیون دلار بود که در آن هنگام حتی برای پرداخت کرایه یک هفته رفت و آمد روزانه با اتوبوس کفایت نمی کرد.

نرخ تورم زیمبابوه در سال ۲۰۰۸ به ۲۳۱ میلیون درصد رسیده بود که برای توصیف آن در ادبیات اقتصادی از مفهوم «ابرتورم» یاد می‌شود.

استیو هانکه، اقتصاددان، مشاور اقتصادی رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در محاسبات خود بالاترین نرخ ابرتورم زیمبابوه را ۸۹.۷ سکستیلیون (۱۰ به توان ۲۱) درصد، تخمین زد.

دولت و بانک‌مرکزی این کشور آفریقایی توانستند در یک دوره ده ساله و با اتخاذ سیستم چند ارزی، اقتصاد این کشور آفریقایی را به پایداری اقتصادی برسانند. نرخ تورم در زیمبابوه در سال ۲۰۱۴ میلادی و بر اساس اعلام بانک‌مرکزی این کشور ، ۰.۲ درصد بوده است.

براساس اعلام بانک‌مرکزی زیمبابوه، نرخ تورم در ماه آپریل ۲۰۱۵ میلادی منفی شده و به رقم ۲.۷- درصد رسید.

بانک مرکزی زیمبابوه، ۲۰ میلیون دلار آمریکا برای انجام عملیات تبدیل اسکناس‌های قدیمی این کشور اختصاص داده است.

XS
SM
MD
LG