لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۲

«۱۷ درصد از مردم ایران تمایل به مصرف مواد مخدر دارند»


هدف طرح جدید، کوتاه کردن دست قاچاقچیان و قطع رابطه آنها با معتادان اعلام شده است

دو روز پس از اعلام طرح «توزیع موادمخدر دولتی»، یکی از ویژگی‌های این طرح «تک‌مصرفی شدن معتادان» عنوان شد.

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دو روز پیش با اشاره به تصویب نهایی پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاقچیان، از موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با این پیشنهاد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز یکشنبه اول مرداد در این باره گفت: «این طرح می‌کوشد تا آمار اعتیاد را تا جایی که ممکن است کاهش دهد».

صفاتیان با استناد به آمارها گفت: «تحقیقات در کشور نشان می‌دهد ۱۷ درصد مردم تمایل به مصرف موادمخدر دارند. از این تعداد ۵ درصد به سمت استعمال موادمخدر رفته‌اند و ۱۲ درصد باقیمانده نیز در صورت قطع نشدن ارتباط مصرف‌کننده و قاچاقچیان و نبود مدیریت مصرف به این سمت حرکت خواهند کرد».

وی با اشاره به این‌که این طرح در بسیاری از کشورهای اروپایی اجرایی شده است، تصریح کرد: «در بعضی از کشورها حتی معتادان پس از خریداری موادمخدر در صورتی که نسبت به خلوص آن شک داشته باشند می‌توانند به مراکز مشخصی مراجعه و با ارائه مواد خریداری شده، مخدر خالص دریافت کنند».

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلام وجود ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار قاچاقچی در کشور، از آن به عنوان «آسیبی اجتماعی» یاد کرد و افزود: «هدف از طرح توزیع موادمخدر دولتی ، کنترل اقتصاد پرقدرتی است که می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد».

وی با بیان این‌که در حال حاضر تعداد معتادان کشور ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است، ادامه داد: «این تعداد معتاد ۵۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور ضرر می‌زنند. از این میزان، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان پولی است که مردم بابت خرید موادمخدر به قاچاقچیان می‌پردازند».

در همین حال، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر طرح «توزیع موادمخدر دولتی در کشور» را عاملی در کاهش به گفته او پول‌های کثیف در دست قاچاقچیان دانست.

علی هاشمی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا تصریح کرد، حدود ۶۰ درصد از مصرف‌کنندگان، تریاک و مشتقاتش را مصرف می‌کنند و بر همین اساس در این طرح فقط بر آزادسازی تریاک تاکید شده است.

آقای هاشمی گفته است، اجرای سیاست‌های مدیریت کاهش تقاضا در قالب توزیع مواد مخدر دولتی به کاهش پولی کمک می‌کند که مافیا از طریق توزیع و قاچاق مواد مخدر به دست می‌آورد و هزاران دستگاه دولتی از جمله وکیل و قاضی را با پخش پول آلوده کرده است.

علی صفاتیان، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به نوشته شدن طرحی تحت عنوان «ارائه تریاک به افراد بالای ۵۰ سال» در ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: این طرح توسط دولت نهم و دهم اجرا نشد. با این وجود طرح جدیدی که در هفته گذشته اعلام و بازتاب خبری داشت؛ بار اولی نیست که مطرح شده است، بلکه طرحی قدیمی است».

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران روز جمعه ۳۰ تیر با اعلام تصویب نهایی پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی به این نکته نیز اشاره کرد و آن را «مشابه طرح توزیع مواد مخدر دولتی در زمان پیش از انقلاب» خواند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از حسن نوروزی نوشت قرار بر این است که مواد مخدر رقیق در اختیار معتادان قرار گیرد تا آنان بتوانند به‌تدریج ترک کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG