لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۳۹

شناسایی ۷۸۰ نوزاد و کودک معتاد در ۹ ماهه اول سال ۹۵


رییس اورژانس اجتماعی کشور :« کودک فروشی، مساله قضایی و جنایی است و به بهزیستی ارتباطی ندارد.»
رییس اورژانس اجتماعی کشور :« کودک فروشی، مساله قضایی و جنایی است و به بهزیستی ارتباطی ندارد.»

رئیس اورژانس اجتماعی ایران روز دوشنبه ۱۴ فروردین، از شناسایی ۷۸۰ نوزاد و کودک مسموم‌شده با موادمخدر در ۹ ماهه اول سال ۹۵ خبر داد.

حسین اسدبیگی که با خبرگزاری ایسنا گفت و گو کرده، همچنین خبر داده است که ۳۹۲ تن از این کودکان، دختر و بقیه پسر هستند. بنابراین گزارش، بیش از نیمی از این تعداد - ۳۸۴ نوزاد- معتاد به دنیا آمده‌اند. در این گزارش هیچ اشاره‌ای به سن نوزادان و کودکان معتاد نشده است.

به گفته رئیس اورژانس اجتماعی، این کودکان یا از مادر معتاد متولد شده‌اند، یا در خانه به آنها مواد و یا داروهای ترک اعتیاد خورانده شده است.

«مصرف تصادفی مواد مخدر» از جمله مواردی است که از دلایل «مسمومیت به مواد مخدر» عنوان شده است. با این همه آقای اسدبیگی تاکید کرد که در عین حال که ممکن است مسمومیت با مشروبات الکلی در میان کودکان و نوزادان وجود داشته باشد، با این همه هنوز گزینه الکل در بررسی مسمومیت‌های این گروه لحاظ نشده است.

چهار استان، بالاترین آمار مسمومیت کودکان به مواد مخدر

بنابراین گزارش چهار استان تهران، کرمان، کرمانشاه و خراسان جنوبی بالاترین آمار مسمومیت نوزادان با مواد مخدر را دارند؛ در این میان در بررسی ۷۷ مورد مسمومیت در استان کرمانشاه، مشخص شده است که ۶۰ مورد از موزادان و کودکان، دچار مسمومیت با متادون (داروی ترک اعتیاد) بودند.

رییس اورژانس اجتماعی همچنین خبر داد که ۲۸۱ تن از این کودکان و نوزادان با دستور قضایی به بهزیستی ارجاع و تحویل داده شدند و ۴۵۰ مورد آنها به خانواده بازگردانده شدند و کفالت ۳۶ تن آنها نیز به علت عدم صلاحیت والدین به اقوام شان واگذار شد و ۱۳ مورد آنها نیز فوت شدند.

مقام‌های ایران برای کنترل و مقابله با پدیده نوزاد فروشی، دستورالعملی جدید تصویب کرده‌اند که براساس آن نوزاد یا نوزادان بعد از تولد به بهزیستی تحویل داده شده و مادران آنها نیز به مراکز ترک اعتیاد فرستاده خواهند شد.

خبر ابلاغ این دستور‌العمل به دانشگاه‌های علوم پزشکی را محمدهادی ایازی٬ معاون امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی وزیر بهداشت در گفت‌و‌گو با ایسنا اعلام کرده است.

پیش از این، شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران، از افزایش میزان اعتیاد در میان دختران انتقاد کرده و گفته بود ۹ درصد معتادان در ایران زن هستند.

وی افزوده بود که «تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از مواد سنتی به صنعتی و روانگردان‌ها به ویژه در میان دختران نگران‌ کننده است.»

در این میان، در گزارش رسانه های ایران، از بیکاری نیز به عنوان یکی از عوامل گسترش مصرف مواد مخدر در میان دختران و پسران نام برده می‌شود.

«جلوی فروش کودکان معتاد گرفته شد»

رئیس اورژانس اجتماعی همچنین به فروش نوزادان معتاد اشاره کرده و گفته است:«ممکن بود تعداد کمی از نوزادان معتاد که از مادران معتاد متولد شده بودند، توسط مادرانشان که برخی از آنها کارتن خواب هستند به فروش برسند که با نظارت اورژانس اجتماعی از این مساله جلوگیری شد».

پیش از این، سیاوش شهریور٬ مدیرکل اجتماعی استانداری تهران، خواستار عقیم‌سازی زنان معتاد کارتن‌خواب با رضایت خودشان شده و گفته بود که «برخی از این زنان علاوه بر اعتیاد و کارتن‌خوابی و توسعه فحشا، عین ماشین جوجه‌کشی بچه تولید می‌کنند و چون بچه‌ها سرپرست ندارند، به‌فروش می‌رسند».

این موضوع که پس از انتشار گزارش‌های مربوط به گورخوابی در گورستان نصیرآباد شهریار در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود٬ واکنش‌های منفی گسترده‌ای را به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG