لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۹

تمدید آتش‌بس در مناطق نا آرام جنوب بدخشان تاجیکستان


منازل مسکونی در آتش، در خاروغ بدخشان
اوضاع درمنطقه بدخشان در جنوب تاجيکستان ، پس از چند روز درگيری و تنش، با برقراری آتش بس، اندکی آرام تر شده است.

درگيری ها با کشته شدن يک فرمانده محلی و تلاش نيروهای دولتی برای بازداشت مظنونين به قتل وی شروع شد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:45 0:00
لینک مستقیم


تنش در استان خودمختار بدخشان در جنوب تاجيکستان هنگامی شروع شد که «عبد الله نظراف»، فرمانده امنيت منطقه در يک درگيری مشکوک کشته شد و «طالب ايام بيک اف»، معاون مرزبانی بدخشان متهم به دست داشتن در قتل وی شد .

«ساجده ميرزا»، رييس بخش تاجيک در راديو اروپای آزاد - راديو آزادی در گفتگو با راديو فردا می گويد:«مرگ اين فرمانده مشکوک بوده است زيرا وی عليرغم داشتن محافظ توسط چند نفر از اتوموبیلش پياده شده و با چاقو به قتل رسيده است.»

ساجده ميرزا همچنين معتقد است که اين درگيری ها ممکن است به قاچاق مواد مخدر مرتبط باشد زيرا در اين منطقه مرزی، تجارت مواد مخدر و سنگ های قيمتی و تنباکو رايج است.

رييس بخش تاجيک در راديو اروپای آزاد - راديو آزادی می گويد:«روسيه نيز عليرغم اينکه اعلام کرده از اقدامات دولت تاجيکستان در منطقه بدخشان حمايت می کند اما در مساله تمديد مهلت فعاليت نيروهای نظامی اش در يک پايگاه هوايی در تاجيکستان با دولت اين کشور دارای اختلاف نظر است و مسکو در گذشته اعلام کرده از اين موضع خود کوتاه نمی آيد و روزنامه ها و رسانه های روسيه نيز در درگيری های اخير بدخشان بيشترنسبت به شورشيان حمايت نشان داده اند تا دولت تاجيکستان.»

افزایش تنش در منطقه بدخشان تاجیکستان در حالی است که این منطقه با ولايت بدخشان افغانستان همسايه است و اين درگيری ها باعث بسته شدن مرز مشترک دو کشور شده است.

در همين چارچوب آن گونه که «مصطفی بشارت»، خبرنگار بخش افغان راديو اروپای آزاد راديو آزادی، در کابل به راديو فردا گفته است «بسم الله محمدی» وزير کشور و «رحمت الله نبيل» مدير امنيت ملی افغانستان به دوشنبه پايتخت تاجيکستان رفته اند تا با مقامات اين کشور برای کنترل و مديريت تنش ها گفتگو کنند.

اين در حالی است که حامد کرزای رييس جمهوری افغانستان نيز با امام علی رحمان همتای تاجيکستانی خود تماس تلفنی داشته است.

آخرين خبرهای منتشرشده در اين باره حاکی است که ۶۰ شورشی و سرباز دولتی در درگيری های روزهای اخير کشته شده اند .اما عليرغم بازداشت ۴۰ نفراز شورشيان ، نام "طالب ايام‌بيک‌اف " مظنون اصلی به قتل ژنرال «عبد الله نظر اف» در ميان بازداشتی ها ديده نمی شود و محل اختفای او همچنان نامعلوم است. دولت نيز آتش بس موجود را که از روز چهارشنبه برقرار شده تا ظهر روز جمعه تمديد کرده است.
  • 16x9 Image

    مراد ویسی

    مراد ویسی روزنامه‌نگار و دانش آموخته علوم سیاسی از سال ۱۳۷۱ فعالیت روزنامه‌نگاری را شروع کرده و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ عضو تحریریه رادیو فردا بود. حوزه مطالعاتی و حوزه تخصصی مورد علاقه  او ساختار قدرت در جمهوری اسلامی با تمرکز بر نهاد رهبری و نیروهای مسلح است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG