لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۵۵

عملیات علیه گروه مسلح تاجیک ۴۲ کشته برجای گذاشت


طالب ایام‌بیک‌اف
مقام‌های تاجیک می‌گویند در عملیات روز سوم مرداد که توسط ارتش تاجیکستان علیه گروه مسلح متهم به قتل یک مقام ارشد تاجیک در جنوب شرق این کشور انجام شد ۱۲ نظامی ارتش و ۳۰ تن از پیکارجویان جان خود را از دست داده‌اند.

ناظرجان بوریف، سخنگوی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، در این باره به بخش تاجیکی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که در این عملیات که در خاروغ، مرکز بدخشان، انجام شده حدود ۴۰ شبه‌نظامی نیز دستگیر شده‌اند که ۹ تن از آنها شهروند افغانستان هستند.

وی افزود که ۲۳ سرباز دولتی نیز در عملیات بدخشان زخمی شده‌اند، اما این عملیات «تلفات غیرنظامی نداشته‌ است».

به گفته این مقام تاجیک، هدف از عملیات روز سه‌شنبه دستگیری طالب ایام‌بیک‌اف، از رهبران پیشین مخالفان دولت، است که هم‌اینک ریاست یگان مرزبانی منطقه را برعهده دارد.

به گفته ناظرجان بوریف، گروه مسلح و غیرقانونی تحت فرمان طالب ایام‌بیک‌اف در سال‌های اخیر در قاچاق مواد مخدر، تنباکو، و مواد معدنی دست داشته و «جرایم متعدد و سنگینی را نیز مرتکب شده‌ است».

وی افزود که این گروه روز ۲۱ ژوئیه در شهر خاروغ «ژنرال عبدالله اسدالله‌ویچ نظراُف، رئیس شعبه منطقه‌ای کمیته دولتی امنیت ملی، را به طرز فجیعی به قتل رساند».

این نخستین قتل یک مقام بلندپایه امنیتی تاجیکستان در چند سال اخیر است و منابع محلی قتل این مقام را با تجارت غیرقانونی تنباکو در این محل مرتبط می‌دانند.

تنباکو از فرآورده‌های اصلی این منطقه است که کارخانه‌های تنباکو در محل و همچنین در قرقیزستان از مشتریان آن هستند.

ولایت خودمختار کوهستان بدخشان به مرکزیت شهر خاروغ، یکی از چهار استان کشور تاجیکستان است و منطقه‌ای کم‌جمعیت در کوهستان پامیر را تشکیل می‌دهد.

این منطقه با جمعیت ۲۵۰ هزار نفر که بیشترشان پیرو شاخه اسماعیلی از مذهب شیعه هستند با افغانستان، چین، و قرقیزستان هم‌مرز است.

اهالی منطقه بدخشان در جریان جنگ داخلی دهه ۱۹۹۰ بیشتر جانب مخالفان دولت را گرفتند و گزارشگران از ادامه سردی روابط اهالی بدخشان با حکومت مرکزی خبر می‌دهند.
XS
SM
MD
LG