لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۴

تورم ماهانه فروردین امسال، پایین‌ترین نرخ در ربع قرن اخیر


بانک مرکزی ایران و مرکز آمار ایران گزارش‌های خود از نرخ تورم شهری و روستایی در نخستین ماه امسال را منتشر کرده‌اند.

متوسط نرخ تورم در گزارش بانک مرکزی ۱۱.۲ درصد و در گزارش مرکز آمار ایران ۱۰.۸ درصد اعلام‌ شده است.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه که مقایسه نرخ تورم فروردین‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال است در گزارش مرکز آمار ایران به ۷.۷ درصد رسید، حال‌آنکه بانک مرکزی این نرخ را ۷.۴ درصد اعلام کرد.

در بخش دیگری از این دو گزارش نرخ‌های تورم ماهانه بیان‌شده است که مقایسه رشد شاخص بهای کالاها و خدمات از اسفندماه پارسال تا فروردین‌ماه امسال است، این نرخ در گزارش بانک مرکزی نیم درصد و در گزارش مرکز آمار ایران، ۰.۴ درصد است.

نرخ تورم ماهانه فروردین‌ماه امسال در مقایسه با نیم قرن گذشته، پایین‌ترین نرخ تورم ماهانه در نخستین ماه سال بوده و در ۲۵ سال گذشته همواره نرخ تورم ماهانه فروردین بالاتر از ارقام نیم و ۰.۴ درصد اعلامی بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم روستایی در فروردین‌ماه امسال نیز به اعداد و ارقامی کمابیش مشابه برمی‌خوریم. متوسط نرخ تورم در مناطق روستایی ایران طی فروردین‌ماه ۹۵، به رقم ۱۰.۱ درصد رسید.

تورم نقطه‌به‌نقطه فروردین‌ماه ۹۵ که مقایسه نرخ تورم در نخستین ماه امسال در مقایسه با فروردین ۹۴ است، رقم ۷.۳ درصد را نشان می‌دهد.

نرخ تورم ماهانه در مناطق روستایی ایران طی فروردین‌ماه امسال در مقایسه با نرخ تورم ماهانه اعلام‌شده بانک مرکزی و مرکز آمار ایران برای مناطق شهری اندکی بالاتر بوده و در رقم ۰.۷ درصد تثبیت شد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی از نرخ تورم فروردین‌ماه، در میان ۱۲ گروه اصلی مورد محاسبه و بررسی این بانک، در نخستین ماه امسال، شاخص بهای گروه «تفریح و امور فرهنگی» با ۳ درصد کاهش نسبت به اسفندماه پارسال همراه بود.

نرخ تورم ماهانه گروه «ارتباطات» نیز در فروردین امسال صفر بوده و بدین ترتیب شاخص بهای این گروه در فاصله زمانی اسفندماه پارسال تا فروردین‌ماه امسال، ثابت مانده است.

بررسی‌های بانک مرکزی از تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در فروردین‌ماه امسال نشان می‌دهد که بالاترین نرخ تورم ماهانه در میان گروه‌های اصلی، با رشد ۱.۱ درصدی به گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» اختصاص داشت.

بررسی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه فروردین‌ماه گروه‌های اصلی در گزارش بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد که در میان ۱۲ گروه مورد بررسی، تنها گروه دخانیات بوده که با کاهش نیم درصدی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه مواجه بوده است.

اما بالاترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در ماه مورد گزارش در روایت بانک مرکزی، به گروه «تحصیل» تعلق گرفت که تورم نقطه‌به‌نقطه‌ای معادل ۲۱.۸ درصدی را به ثبت رساند.

در گزارش مرکز آمار ایران، شاخص بهای قیمت گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها»، در فروردین‌ماه، رشدی ۰.۸ درصد را ثبت کرد.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه این گروه در نخستین ماه امسال، ۵.۴ درصد و متوسط نرخ تورم گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در دوازده ماه منتهی به فروردین‌ماه ۹۵، عدد ۹.۴ درصد را ثبت کرد.

بررسی تغییرات قیمت ۱۰ قلم کالای منتخب رادیو فردا نیز نشان می‌دهد که متوسط تغییرات قیمت این سبد در فروردین‌ماه امسال در مقایسه با ماه پیشین یعنی اسفند پارسال، ۰.۴ درصد رشد داشته است.

در میان این ۱۰ قلم کالا، بیشترین رشد قیمتی با ۴۳.۴ درصد افزایش به گوجه‌فرنگی اختصاص داشت و بیشترین افت قیمت با ۳۸.۶ درصد کاهش را پیاز به نام خود ثبت کرد.

در جدول شماره یک، جزییات تغییرات قیمت سبد کالاهای منتخب، در دوره زمانی اسفندماه پارسال تا فروردین ۹۵، دو ماه متوالی، قابل‌پیگیری است.

تغییر مبنای مقایسه تحولات قیمتی این اقلام، از اسفندماه پارسال به فروردین ۹۴ که مقایسه یک ساله تغییرات قیمتی اقلام مندرج در این سبد به شمار می‌آید، نشان می‌دهد که متوسط تغییرات قیمتی اقلام این سبد به ۱۱.۶ درصد رسیده است.

رکورددار رشد قیمتی در این بین، گوجه‌فرنگی بود که در این دو مقطع زمانی، ۸۳ درصد افزایش قیمت را برجای گذاشت.

بیشترین کاهش قیمت و ارزان شدن نیز با کاهش ۱۹.۲ درصدی به قیمت گوشت مرغ مربوط می‌شد.

این نتایج در حالی در حوزه تغییرات قیمتی طی فروردین‌ماه امسال به‌دست‌آمده که حسن روحانی در بزرگداشت روز کارگر، وعده کرد که تا پایان امسال، نرخ تورم تک‌رقمی شود.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG