لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۵

نیروهای امنیتی از برگزاری نمازجمعه اهل سنت در تهران «ممانعت کردند»


مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جماعت اهل تسنن زاهدان در دیدار با آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

نیروهای امنیتی و انتظامی ایران از برگزاری نماز جمعه اهل سنت در تهران به امامت مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی جلوگیری کردند.

همزمان با آیین اختتامیه کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان، برای شرکت در این کنفرانس در تهران حضور داشت، نیروهای امنیتی و انتظامی با مسدود کردن خیابان‌های منتهی به نمازخانه اهل تسنن در محله پونک تهران، مانع از آن شدند که نماز جمعه اهل سنت در تهران برگزار شود.

بر اساس گزارش‌های برخی سایت‌هایی اینترنتی، ازجمله «میزان خبر»، وب‌سایت خبری، تحلیلی منتسب به نهضت آزادی ایران، از روز پنج‌شنبه پیامک‌هایی بین اهل تسنن ساکن تهران با هدف اطلاع‌رسانی درباره برگزاری نماز جمعه به امامت مولوی عبدالحمید ردوبدل شد.

اما روز جمعه در حالی که نمازگزاران اهل تسنن همراه با مولوی عبدالحمید و شماری از روحانیون سنی برای برگزاری نماز جمعه عازم محل نمازخانه اهل تسنن در محله پونک تهران بودند، با خیابان‌های مسدود شده‌ای مواجه شدند که مانع از رسیدن آن‌ها به محل برگزاری نماز جمعه می‌شد.

جلال جلالی‌زاده، استاد دانشگاه تهران و نماینده اهل تسنن سنندج در دوره ششم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با وب‌سایت کمپین فعالین بلوچ ضمن تأیید اخبار مربوط به ممانعت نیروهای امنیتی و انتظامی برای برگزاری نماز جمعه اهل تسنن در تهران، گفته است که خود او برای شرکت در مراسم نماز جمعه، عازم محل بوده که متوجه شده است تمام ورودی‌های منتهی به نمازخانه بسته‌شده است.

به گفته آقای جلالی‌زاده، در تماسی که با یکی از متولیان نمازخانه اهل تسنن گرفته است، متوجه شده که شب پنج‌شنبه مأموران امنیتی با متولیان نمازخانه تماس گرفته و گفته‌اند که «حق برگزاری نماز جمعه این هفته را ندارید.»

جلال جلالی‌زاده، گفته است که مأموران امنیتی، علت این ممانعت را انتشار پیامک‌هایی بین مردم در رابطه با برگزاری نماز جمعه اهل سنت با تعبیر «ستاد برگزاری نماز جمعه اهل سنت تهران» عنوان کرده‌اند که مأموران امنیتی آن را «حساسیت‌برانگیز» خوانده‌اند.

در حالی از برگزاری نماز جمعه اهل تسنن در تهران به امامت مولوی عبدالحمید، ممانعت شده است که سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی ایران در تصاویری که از دیدار آیت‌الله علی خامنه‌ای با میهمانان و شرکت‌کنندگان در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، منتشر کرده، تصویری از مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان را در کنار آیت الله علی خامنه‌ای نشان می‌دهد.

بین اهل تسنن و تشیع بر سر تاریخ ولادت محمد ابن عبدالله، پیامبر اسلام اختلافی یک هفته‌ای است که به ابتکار آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم‌مقام رهبری وقت و حمایت آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، این هفته به‌عنوان هفته وحدت با هدف کنار گذاشته شدن اختلافات بین اهل تشیع و تسنن نام‌گذاری شده و هرساله نشستی با همین عنوان در ایران برگزار می‌شود.

امسال بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در حالی برگزار شد که بر اساس برخی تصاویر منتشرشده از این کنفرانس حتی شیعیان و سنیان حاضر در این کنفرانس حاضر نشده بودند، نماز جماعتی مشترک برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG