لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۲

شاخص بهای تولیدکننده در ایران در فروردین به ۱۴.۱ درصد رسید


بانک مرکزی با انتشار گزارشی متوسط شاخص بهای تولیدکننده در فروردین‌ماه سال جاری را ۱۴.۱ درصد اعلام کرد.

بر اساس گزارش بانک‌‌ مرکزی، در حالی شاخص ۱۲ ماهه قیمت تولیدکننده در ایران در فروردین ۹۴ نسبت به دوره مشابه پارسال ۱۴.۱ درصد بوده است که این نسبت در اسفندماه پارسال ۱۴.۸ درصد بود که کاهشی ۰.۷ درصدی را به ثبت رسانده است.

رشد ماهانه شاخص بهای تولیدکننده در ایران طی نخستین ماه امسال ۰.۲ درصد بوده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده در فروردین ماه نیز ۸.۹ درصد بوده است که از تک‌رقمی شدن نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده در ایران خبر می‌دهد.

بر اساس گزارش های بانک‌ مرکزی، تورم نقطه به نقطه تولید در فروردین سال‌های ۹۳ و ۹۲، به ترتیب ۱۹.۳ و ۴۱.۱ درصد بود.

تغییرات شاخص بهای تولیدکننده از این جهت اهمیت دارد که این شاخص در نسبت با شاخص تورم مصرف‌کننده، شاخصی پیش‌نگر محسوب می‌شود و تحولات و تغییرات آن با تاخیری چند ماه در سطح خرده فروشی و در بازار مصرف قابل ردیابی است.

از این رو کاهش شتاب رشد شاخص بهای تولیدکننده در ایران طی فروردین ماه امسال، نشانه خوبی است برای آنکه این امیدواری برای مصرف‌کنندگان به وجود آید که سطح عمومی قیمت‌ها در ماههای آتی نیز به روند کاهشی خود ادامه دهد.

در میان گروه‌های اصلی تولیدکنندگان ایران، شاخص بهای گروه «هتل و رستوران» بیشترین رشد قیمتی ماهانه را در میان سایر گروه‌های تولیدی به خود اختصاص داد.

شاخص بهای این گروه از تولیدکنندگان در فروردین ماه رشدی ۳.۵ درصدی داشت.

اما بررسی شاخص بهای گروه‌های اصلی تولیدکنندگان در فروردین ماه و مقایسه تغییرات آن با ماه مشابه پارسال که اصطلاحا تورم نقطه به نقطه نامیده می‌شود، نشان می دهد که شاخص بهای گروه تولیدی «بهداشت و مددکاری اجتماعی» در نخستین ماه امسال نسبت به فروردین پارسال، رشدی حدودا ۴۱ درصدی (۴۰.۹) را تجربه کرد.

شاخص بهای تولیدکننده، متوسط بهایی است که بنگاه‌های تولیدی به ازای تولید کالا و خدمات خود در مبدا تولید دریافت می‌کنند و به نشان‌دهنده تغییرات قیمت تولیدشده محصولات کالایی و یا خدمات تولیدکنندگان است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG