لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۴

صادرات گاز ایران در پی انفجار در خط لوله ترکيه متوقف شد


خط لوله صادرات گاز ايران به ترکيه بامداد روز دوشنبه، ۱۷ مهرماه، به دلایلی که هنوز مشخص نیست در خاک ترکيه منفجر شد که در پی اين انفجار صادرات گاز ايران به این کشور متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ مقام‌های انرژی ترکيه که نخواسته‌اند نامشان فاش شود می گویند که اين انفجار در منطقه دوغو بايزيد، ‌شهری در استان آغری ترکيه در ۵۰ کيلومتری مرز ايران، روی داده است.

هنوز رسانه‌ها و مقام های مسوول از ميزان خسارت و عمدی یا غیرعمدی بودن این حادثه سخنی نگفته‌اند.

اين انفجار چهار روز پس از انفجار در خط لوله انتقال گاز جمهوری آذربايجان به ترکيه روی داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی ايران،‌ شانا،‌ وابسته به وزارت نفت جمهوری اسلامی ايران، جواد اوجی، ‌معاون وزير نفت ايران در امور گاز با تاييد خبر انفجار در خط لوله صادرات گاز ايران به ترکيه از «تخليه گاز از اين خط لوله آسيب ديده گاز و ‌آغاز تعميرات اساسی آن» خبر داده است.

به گفته آقای اوجی،‌ شرکت ملی گاز ايران با ارسال نامه‌ای،‌ آمادگی خود را برای اعزام گروه های تخصصی برای تعمير و ترميم خط لوله گاز صادراتی به شرکت بوتاش ترکيه اعلام کرده است.

از چهار روز قبل و هم‌زمان با توقف صادرات گاز آذربايجان به ترکيه، ‌با درخواست شرکت بوتاش ترکيه،‌ ميزان گاز صادراتی ايران به ترکيه به سقف ۳۰ ميليون متر مکعب در روز افزايش يافته بود.

هنوز برآورد و تخمينی از زمان از سرگيری صادرات گاز ايران به ترکيه اعلام نشده است.

خط لوله گاز صادراتی ايران به ترکيه در گذشته نيز بارها منفجر شده است. در مردادماه سال ۱۳۹۰ اين خط لوله شاهد انفجارهايی بود که در عمق ۶۰ کيلومتری خاک ترکيه صورت گرفت.

در بهمن ماه پارسال نيز انفجارهايی در خطوط لوله گاز داخلی ايران به وقوع پيوست که به گفته مقام های جمهوری اسلامی، کار «افراد خرابکار» بوده است.

تهران و آنکارا در مرداد سال ۱۳۷۵ قرارداد بلندمدتی به امضا رساندند که بر اساس آن سالانه نزديک به ۱۰ ميليارد متر مکعب گاز طبيعی به ترکيه صادر می‌شود.

مدت اين قرارداد بر اساس گزارش شانا، پايگاه خبری وزارت نفت ايران، ۲۳ سال و ميزان کل صادرات گاز در اين بازه زمانی ۲۲۸ ميليارد متر مکعب است.
XS
SM
MD
LG