لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۵۲

بودجه دفاعی ایران ۳۵۰۰ میلیارد تومان دیگر افزایش یافت


نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۵ فروردین در ادامه بررسی و تصویب لایحه بودجه سال ۹۵، تا سقف ۳۵۰۰ میلیارد تومان به بودجه دفاعی ایران اضافه کردند.

بر اساس مصوبه مجلس، تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان دارای هشت سال غیبت، تا سقف سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح هزینه خواهد شد.

این رقم معادل یک میلیارد دلار آمریکا خواهد بود.

نمایندگان مجلس همچنین به دولت اجازه دادند تا تمام مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از هشت سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت‌ زمان غیبت، به‌صورت یکجا یا تقسیط تا پایان سال ۱۳۹۵، معاف کند.

پیش‌ از این نیز نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دیگر در قالب تبصره الحاقی به لایحه بودجه سال ۹۵، بانک مرکزی را موظف کردند تا تمام وجه ارزی مسترد شده ناشی از طرح دعاوی در مراجع بین‌المللی و کشورهای خارجی مربوط به قراردادهای نظامی قبل و بعد از انقلاب را تا سقف پنج هزار میلیارد تومان، به ردیف‌های مشخص درآمدی واریز کند.

ردیف‌های مشخص‌شده، مرتبط با بودجه دفاعی ایران است و آن مصوبه نیز به معنای افزایش سقف بودجه دفاعی ایران بود.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ که با تاخیر به مجلس ارائه شد و هم اکنون در حال بررسی و تصویب است، سرجمع بودجه پنج نهاد نظامی ایران حدود ۲۰ هزار و ۶۷۵ میلیارد تومان پیشنهاد شد که این رقم نسبت به سرجمع بودجه این نهادها در بودجه مصوب سال ۹۴، نزدیک به ۱۵.۲ درصد رشد کرد.

به گزارش وب‌سایت اقتصادنیوز، بودجه سازمان بسیج در لایحه بودجه یک هزار و ۷۰ میلیارد تومان پیشنهاد شده است. این میزان بودجه در مقایسه با بودجه مصوب سال ۹۴، حدود ۵.۴ درصد افزایش‌ یافته است.

بودجه ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح در لایحه ۹۵ حدود یک هزار و ۴۵۸ میلیارد تومان پیشنهاد شده که در مقایسه با بودجه مصوب این نهاد در سال ۹۴ معادل ۱۳.۷ درصد افزایش‌ یافته است.

بودجه ستاد مشترک ارتش هم در لایحه بودجه سال ۹۵، پنج هزار و ۷۴۳ میلیارد تومان پیش‌بینی‌ شده است که نسبت به بودجه مصوب این ستاد در سال ۹۴ نزدیک به ۱۶.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بودجه ستاد مشترک سپاه پاسداران هم در لایحه بودجه امسال، ۹ هزار و ۶۲۸ میلیارد تومان پیشنهاد شده که نسبت به بودجه مصوب سال قبل این ستاد ۱۵.۷ درصد افزایش یافته است.

و بالاخره بودجه وزارت دفاع در لایحه امسال، دو هزار و ۷۷۶ میلیارد تومان پیشنهاد شده که نسبت به بودجه مصوب وزارت دفاع در سال ۹۴ حدود ۲۰.۳ درصد افزایش داشته است.

محمدرضا پور ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه، پس از پایان کار این کمیسیون در بررسی و تصویب لایحه بودجه، در ارائه گزارش این کمیسیون به صحن علنی مجلس از آنچه «توجه دولت به بودجه دفاعی کشور» می‌نامید، تجلیل کرده بود.

XS
SM
MD
LG