لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۱

واشینگتن پست: موضع خصمانه ایران با آژانس


فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ماه گذشته همزمانی حملات سایبری با دیدار بازرسان آژانس را بازگو کرد
مقالۀ روزنامه واشینگتن پست تحت عنوان «ایران با اتهام خرابکاری، موضع خصمانه در برابر آژانس می گیرد» حاکی است انتقادات ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی طی هفته های اخیر آنقدر شدید بوده است که برخی مقامات غربی بیم دارند ایران آماده میشود تا رسما سطح همکاری اش با آژانس را کاهش دهد.

واشینگتن پست اشاره کرده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین مستقر است تنها نهاد بین المللی است که اجازه دارد بطور مرتب از حساس ترین تأسیسات هسته ای ایران بازدید کند.

مقالۀ واشینگتن پست ادامه داده است روابط آشفته آژانس و جمهوری اسلامی ماه گذشته پس از گزارش ایران درباره حملاتی به شبکه برق دو کارخانه غنی سازی اورانیوم خود به شدت رو به وخامت گذارد.

ایران گزارش داده بود که این حملات را خرابکاران صورت داده اند.

واشینگتن پست به نقل از دیپلماتها و مقامات دولتی غربی افزوده است از آن هنگام مقامات ایرانی آژانس را متهم کرده اند که در حملات مستقیماً نقش داشته است و این اتهامات را در جلسات خصوصی و نیز طی اظهارات علنی مطرح کرده اند.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به اینکه مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی ابتدا با بی معنا خواندن اتهامات آنرا رد کردند به نقل از دو دیپلمات آگاه نوشته است از آن هنگام ارزیابی های داخلی آژانس نتوانسته تأیید کند که حملاتی اصلاً صورت گرفته است.

واشینگتن پست یادآوری کرده که تأسیسات هسته ای ایران در گذشته از جانب خرابکاران به خصوص در یکسری حملات سایبری مخفی منتسب به ایالات متحده و اسرائیل هدف قرار گرفته اند.

این روزنامه از قول دیپلماتها اضافه کرده است اما فقدان شواهد در مورد هرگونه دخالت آژانس بین المللی انرژی اتمی در خرابکاری اخیر به نگرانی ها دامن زده که ایران در پی مقدمه ای برای کاستن از همکاری با بازرسان سازمان ملل است.

روزنامه واشینگتن پست نوشته که دیپلماتها و مقامات غربی دیگر همچنین اشاره کرده اند که هیأت های آژانس که از ایران بازدید می کنند در هفته های اخیر مورد ارعاب غیرعادی واقع شده اند.

واشینگتن پست تصریح کرده که آژانس بین المللی انرژی اتمی از اظهارنظر درباره این مقاله خودداری کرده و افزوده نماینده ایران در آژانس نیز به درخواستی برای مصاحبه پاسخ منفی داده است.

در مقالۀ واشینگتن پست، نام دیپلماتها و مقامات مورد استناد این روزنامه آورده نشده است.
XS
SM
MD
LG