لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۵۵

کارتر: دلیل ورود تفنگداران آمریکایی به آب‌های ایران اشتباه ناوبری بود


اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا

اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید تحقیقات نشان می‌دهد که تفنگداران نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس به دلیل «اشتباه ناوبری» وارد آب‌های ایران شدند.

این تفنگداران عصر سه‌شنبه از سوی سپاه پاسداران بازداشت و ظهر چهارشنبه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اشتون کار‌تر روز پنج‌شنبه ۲۳ دی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «یونی ویژن» در میامی آمریکا گفت: «بر پایه اطلاعاتی که این تفنگداران و همچنین از طریق فرمانده‌هان‌شان به ما داده‌اند، آن‌ها به علت اشتباه ناوبری به طور تصادفی وارد آب‌های ایران شدند و به نظر می‌رسد همین، علت اصلی آن بوده است».

دو شناور حامل ۱۰ تفنگدار نیروی دریایی آمریکا، شامل ۹ مرد و یک زن، عصر سه‌شنبه ۲۲ دی در حوالی جزیره فارسی در خلیج فارس توقیف و سرنشینان آن از سوی نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شدند.

این تفنگداران ظهر چهارشنبه۲۳ دی، پس از مذاکرات مقام‌های ایران و آمریکا آزاد شدند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، سه‌شنبه شب اندکی پس از توقیف شناورهای آمریکایی در تماس تلفنی‌ با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران خواستار آزادی تفنگداران این کشور شده بود.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا پس از آزادی این تفنگداران با انتشار بیانیه‌ای از این اقدام ایران استقبال کرده و از جان کری هم به خاطر «تعاملات دیپلماتیکی» که با همتای ایرانی خود برای آزادی این عده داشت، قدرانی کرده بود.

وی همچنین گفته بود درباره اینکه چه عاملی باعث ورود این دو شناور به آب‌های ایران شد، تحقیق می‌کنند.

آقای کارتر روز پنج‌شنبه در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود گفت: تفنگداران نیروی دریایی آمریکا که سوار برآن دو شناور بودند «اشتباه ناوبری خود را در زمان وقوع (به فرمانده‌هان‌شان) گزارش نداده بودند. شاید به این دلیل که می‌کوشیدند خودشان در همان موقع آن را تصحیح کنند که با قایق‌های ایرانی مواجه شدند و دریافتند که وارد آب‌های سرزمینی ایران شده‌اند».

وزیر دفاع آمریکا همچنین این موضوع را که این تفنگداران به قصد انجام ماموریتی محرمانه‌ وارد آب‌های ایران شده بودند، تکذیب کرد و گفت که این افراد «فقط داشتند از یک نقطه به نقطه دیگری می‌رفتند».

سپاه پاسداران هم در بیانیه‌ای که هنگام اعلام آزادی تفنگداران آمریکا صادر کرد، عمدی نبودن ورود این شناورها به آب‌های ایران را تایید کرده و گفته بود که به همین دلیل تصمیم به آزادی آنها گرفته است.

در بیانیه سپاه در عین حال به «عذرخواهی» این تفنگداران اشاره شده بود.

علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز ساعاتی پیش از آزادی این تفنگداران به رسانه‌های ایران گفته بود: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که ورود دو شناور رزمی آمریکایی به آب‌های سرزمینی ایران به‌ علت خرابی‌ سیستم‌های ناوبری آنها بوده و موضوع در حال حل‌شدن است».

علی فدوی نیز به «عذرخواهی» آمریکایی ها اشاره کرده بود.

اما این نکته‌ای است که جان کری، وزیر خارجه و جوبایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا تکذیب کرده‌اند.

جان کری در عین حال دربیانیه‌ای ضمن اشاره به اهمیت «نقش دپیلماسی در حل موثر و صلح آمیز این قضیه»، از ایران به خاطر همکاری در این زمینه تشکر کرد.

جو بایدن هم روز چهارشنبه ۲۳ دی‌ماه در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس در این زمینه گفت واشینگتن عذرخواهی نکرده و افزود: «دلیلی برای عذرخواهی وجود ندارد، این فقط یک تمرین دریایی استاندارد بود و درخواستی هم برای عذرخواهی [از سوی ایران] مطرح نشده است».

XS
SM
MD
LG