لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۱۰

هشدار امنیتی در بروکسل به بالاترین سطح رسید


دولت بلژیک هشدار امنیتی در بروکسل، پایتخت، را به بالاترین سطح افزایش داده و به شهروندان این کشور توصیه کرد تا حد ممکن از رفت و آمد به اماکن عمومی خودداری کنند.

همزمان پلیس ترکیه یک بلژیکی مراکشی‌تبار را به اتهام انجام عملیات برای شناسایی اهداف حملات جمعه گذشته در پاریس بازداشت کرده است.

یک هفته پس از حملات تروریستی در پاریس که ۱۳۰ کشته و صدها زخمی بر جای گذاشت، مرکز مدیریت بحران در بلژیک سطح هشدار امنیتی در بروکسل را به بالاترین میزان رسانده و در اطلاعیه‌ای به مردم توصیه کرد «تا حد ممکن» از رفتن به مراکز خرید، سالن‌های کنسرت و اماکن عمومی دیگر مانند ورزشگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار پرهیز کنند و متروی بروکسل نیز دست‌کم تا روز یک‌شنبه بسته خواهد بود.

پلیس بلژیک همچنان در جستجوی فردی است که گفته می‌شود در حملات پاریس دست داشته و سپس به بلژیک بازگشته است. این فرد که نام او صالح عبدالسلام، ۲۶ ساله اعلام شده، تابعیت فرانسوی دارد، اما در بروکسل زندگی می‌کرده است. به گفته پلیس، برادر بزرگ‌تر او، ابراهیم، کسی بود که خود را در کافه‌ای در پاریس منفجر کرد.

به گزارش رویترز در روز شنبه، ۳۰ آبان، اعلام هشدار امنیتی در بالاترین سطح به منزله خطر «حمله قریب‌الوقوع» است، اما مرکز مدیریت بحران بلژیک گفته است به علت ادامه تحقیقات دادستانی نمی‌تواند در مورد علت افزایش سطح هشدار توضیحی دهد.

روز شنبه صدها سرباز در اطراف ساختمان‌های دولتی و موسسات دیگر از جمله مقر اتحادیه اورپا در مرکز بروکسل گشت می دهند. مقر پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم در بروکسل است.

بر اساس این گزارش، سه نفر تاکنون در ارتباط با حملات تروریستی در پاریس در بازداشت به سر می برند.

آخرین باری که سطح هشدار امنیتی در شهر بروکسل به بالاترین حد افزایش یافت در ماه مه ۲۰۱۴ پس از حمله مردان مسلح به موزه یهودیان در این شهر بود که ۴ نفر در آن کشته شدند.

در همین حال به گزارش رسانه‌های فرانسه به نقل از منابع پلیس، ماموران امنیتی شب قبل از کشته شدن عبدالحمید اباعود، ۲۸ ساله و بلژیکی - مراکشی که طراح اصلی حملات تروریستی پاریس معرفی شده، او و زنی را هنگام ورود به آپارتمانی در حومه پاریس مشاهده کرده بودند و محل آن‌ها را از طریق استراق سمع تلفنی ردیابی کرده‌اند.

این دو نفر چهارشنبه گذشته در حمله نیروی ضربتی پلیس به این ساختمان در محله سن دنی پاریس کشته شدند.

در همین حال، خبرگزاری دوگان ترکیه گزارش داد که پلیس این کشور مردی بلژیکی مراکشی‌تبار را به ظن انجام عملیات شناسایی اماکنی که هدف حملات تروریستی در پاریس قرار گرفتند، بازداشت کرده است.

بنا بر این گزارش، «احمد دحمانی»، ۲۶ ساله، در هتلی مجلل در شهر آنتالیا در جنوب شرق ترکیه بازداشت شده است. اطلاعات بیشتری در این باره داده نشده است.

خبرگزاری «دوگان» همچنین از بازداشت دو مرد دیگر اهل سوریه در نزدیکی بزرگراهی در همین منطقه خبر داده که گفته می‌شود از طرف گروه حکومت اسلامی (داعش) ماموریت داشتند «احمد دحمانی» را به سلامت از مرز عبور دهند و قصد داشته‌اند با او در هتل ذکر شده ملاقات کنند.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که پلیس تاکنون نزدیک به ۸۰۰ مکان را جستجو کرده، ۹۰ نفر برای بازجویی بازداشت شده ، ۱۶۴ نفر در حصر خانگی قرار گرفته‌اند و ۱۷۴ سلاح اتوماتیک کشف شده است.

با تصویب پارلمان فرانسه وضعیت اضطراری هم تا ماه فوریه تمدید شده تا به پلیس اختیارات لازم برای عملیات‌شان داده شود.

XS
SM
MD
LG