لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۰۷

خامنه ای: مسئولان دولتی درگیر مسائل تبلیغاتی انتخابات نشوند


۱۸ روز مانده به برگزاری انتخابات در ایران، آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه خطاب به مسئولان دولتی گفت که «درگیر مسائل روزنامه‌ای و تبلیغات انتخابات نشوند.»

همزمان، در حالی که ائتلاف اصولگرایان فهرست نامزدهای خود را در تهران نهایی کرده، اصلاح‌طلبان همچنان در انتظار روشن شدن صلاحیت نهایی برخی کاندیداهای خود هستند.

قرار است انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان در هفتم اسفند برگزار شود.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۹ بهمن، در سخنانی در جمع شماری از فرماندهان و پرسنل نیروی هوایی ارتش ایران، از مسئولان خواست تا به مسائل مهم به‌ویژه «اقتصاد مقاومتی» بپردازند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای خامنه‌ای در بخشی از سخنانش گفت «مسئولان به یاری پروردگار مشغول کار و تلاشند اما مراقب باشند که جنجال‌های روزمره انتخاباتی آنها را سرگرم نکند و از پرداختن به مسائل مهم به ویژه اقتصاد غافل نمانند.»

رهبر جمهوری اسلامی افزود «انتخابات با همه اهمیتش مقطعی است و آنچه بعد از چند هفته باقی می‌ماند مسائلی اساسی کشور از جمله مقاوم‌سازی اقتصاد است.»

آیت الله خامنه‌ای که اخیراً خواستار حضور همه ایرانی‌ها «حتی کسانی که نظام را قبول ندارند» در انتخابات اسفند ماه شده بود، در سخنان روز دوشنبه‌اش نیز گفت «اصرار بنده بر حضور همه در انتخابات به این دلیل است که مشارکت همگانی، کشور و نظام را عزت می‌بخشد و بیمه می‌کند لذا شرکت در این حادثه عظیم، فریضه‌ای برای همه مردم است.»

آقای خامنه‌ای قبلاً تأکید کرده‌است که منظورش از «حضور همه در انتخابات»، فقط برای رأی دادن به کاندیداهای مورد تأیید شورای نگهبان است نه اینکه هر کاندیدایی بتواند به مجلس راه یابد.

نهایی شدن فهرست ائتلاف اصولگرایان

در همین حال، در حالی که غلامعلی حداد عادل، سخنگوی «ائتلاف اصو‌ل‌گرایان» یکشنبه شب از نهایی شدن فهرست نامزدهای این جناح در تهران در انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد، اصلاح‌طلبان هنوز در انتظار روشن شدن تکلیف نهایی شماری از نامزدهای اصلاح‌طلب یا «معتدل» مورد حمایت خود در شورای نگهبان هستند.

فهرستی سی نفره که غلامعلی حداد عادل، سخنگوی ائتلاف اصول‌گرایان یکشنبه شب از نهایی شدن آن خبر داد، شامل این اسامی است:

مرتضی آقا تهرانی، یحیی آل اسحاق، فاطمه آلیا، محمد حسن ابوترابی فرد، لاله افتخار، زهره الهیان، مهرداد بذرپاش، احمد توکلی، محمد نبی حبیبی، غلامعلی حدادعادل، پرویز داوودی، مجتبی رحماندوست، فاطمه رهبر، علیرضا زاکانی، محمد سلیمانی، زهره طیب زاده نوری، محمد جواد عامری شهرابی، حجت الله عبدالملکی، لطف‌الله فروزنده، علی قریشی، اسماعیل کوثری، غلامرضا مصباحی مقدم، حسین مظفر، مسعود میرکاظمی، الیاس نادران، محمد ناظمی اردکانی، محمود نبویان، بیژن نوباوه وطن، مرضیه وحید دستجردی و مهدی وکیل پور.

با این ترتیب بیشتر نامزدهای این جناح از اعضای جبهه پایداری، حامیان سابق محمود احمدی‌نژاد، هستند و شماری نیز از اعضای حزب مؤتلفه اسلامی و جامعه روحانیت مبارز.

فراکسیون رهروان ولایت، فراکسیون علی لاریجانی، رئیس مجلس، در این ائتلاف حضور نداشت.

اصلاح‌طلبان همچنان در انتظار

شورای نگهبان در هفدهم بهمن فهرستی از تأیید صلاحیت‌شدگان نهایی را به فرمانداری‌ها فرستاد اما عیسی فرهادی، فرماندار تهران، اعلام کرده‌است که هنوز بررسی صلاحیت ۵۶ داوطلب از تهران در شورای نگهبان به پایان نرسیده و انتظار می‌رود که تا امشب، دوشنبه شب، نتایج آن اعلام شود. به گفته او این ۵۶ نفر از هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا هستند.

همچنین به گفته حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور، صلاحیت ۱۴۷ تن هم در هیئت‌های نظارت تأیید شده بود که در شورای نگهبان صلاحیت آن‌ها رد شده‌است. این عده از ۱۷ تا ۲۰ بهمن، فرصت دارند تا خواستار تجدید نظر شوند.

شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پیش از این گفته‌است که هیئت‌های نظارت بر انتخابات، صلاحیت اکثر نامزدهای این جناح حتی چهره‌های «معتدل» مورد حمایت آن را رد کرده‌است.

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی و از اعضای ائتلاف اصلاح‌طلبان، روز دوشنبه بار دیگر با ابراز تأسف «از رفتار نامناسب با شخصیت‌های سیاسی معتدل و شناخته شده» تأکید کرد که با این حال در انتخابات مشارکت کامل خواهند کرد و در هر حوزه‌ای که بتوانند از کاندیداهای اصلاح‌طلب یا حامی دولت و «معتدل» حمایت خواهند کرد.

او به خبرگزاری ایلنا گفت که این جناح در تهران برای هر دو انتخابات مجلس و خبرگان «لیست کامل خواهد داد و از این بابت مشکلی نداریم».

از سوی دیگر، علی صوفی، از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، به خبرگزاری ایلنا گفته‌است «نتایج بررسی‌ها درباه رد صلاحیت‌ها نشان می‌دهد که اتفاق خاصی برای رقابتی شدن انتخابات نیافتاده و وضعیت همان وضعیت سابق است، اما با همه اینها برای تهران لیست ۳۰ نفره و کامل اصلاح‌طلبان را اعلام خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم در سراسر کشور با استفاده از حداکثر توان لیست قابل قبولی از اصلاح‌طلبان ارائه کنیم.»

مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ نماینده دارد که ۳۰ تن از آن‌ها از ۶ حوزه انتخابیه استان تهران هستند.

در همین حال، مهلت قانونی شورای نگهبان برای بررسی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری روز سه‌شنبه ۲۰ بهمن، به پایان می‌رسد و اسامی قطعی باید به وزارت کشور اعلام شود.

XS
SM
MD
LG