لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۵۴

لاریجانی: تأیید می‌کنم «رهروان ولایت» به دنبال ایجاد تشکل هستند


علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی

پس از چند روز حدس و گمان در رسانه‌های ایران، دربارهٔ تشکیل تشکل جدیدی از اصولگرایان با عنوان «جمعیت رهروان ولایت» و عضویت علی لاریجانی، رئیس مجلس در آن، آقای لاریجانی تأیید کرده‌است که به دنبال تشکیل یک تشکل هستند، اما می‌گوید دیدارهای اخیر او با چند چهره اصولگرا به معنای عضویت آن‌ها در این تشکل نیست.

علی لاریجانی روز سه‌شنبه ۱۰ آذر به مناسبت روز مجلس در گفت‌وگو با خبرنگاران به پرسش‌های آن‌ها در زمینه‌های گوناگون پاسخ می‌داد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای لاریجانی که عضو فراکسیون رهروان ولایت در مجلس است، نشست چهارجانبه‌اش را با علی‌اکبر ولایتی، علی‌اکبر ناطق نوری، دو چهره اصولگرا، و مرتضی مقتدایی، قائم مقام جامعه روحانیت مبارز، تأیید کرد.

وی گفت که آنها جلسه‌ای با هم داشته‌اند برای صحبت دربارهٔ اینکه چگونه می‌توانند در روند انتخابات (مجلس) تلاش کنند تا «افراد کارآمد و با نگاهی ملی» به عنوان نماینده به آن راه یابند و آن دیدار برای همفکری در این زمینه بود.

رئیس مجلس سپس در پاسخ به اینکه آیا او عضو تشکلی است که گفته می‌شود به تازگی با عنوان «جمعیت رهروان ولایت» تشکیل شده و او برای پیوستن برخی از «بزرگان نظام» به این حزب با آن‌ها رایزنی کرده‌است، گفت «من تأیید می‌کنم که رهروان به دنبال ایجاد تشکل هستند. چراکه این تشکل نیز می‌تواند ظرفیتی برای انجام کار سیاسی در کشور باشد، اما صحبت ما با برخی چهره‌ها به معنای عضویت آنها در این تشکل نیست، بلکه همه ما به دنبال یک فکر هستیم که گفتم.»

خبرگزاری فارس روز دوشنبه به‌نقل از ایرج عبدی، نماینده خرم‌آباد در مجلس و از اعضای فراکسیون رهروان، از اعلام موجودیت جمعیت (حزب) رهروان ولایت خبر داده و اسامی عده‌ای را نیز به عنوان اعضای هیئت مؤسس آن ذکر کرده بود که از جمله رضا اکرمی، حسین انتظامی، علاءالدین بروجردی، اللهیار ملکشاهی، حمیدرضا کاتوزیان و احمدرضا دستغیب بودند.

اما کاظم جلالی، رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری «خانه ملت» این خبر را تکذیب کرده و گفته بود که این سخنان تنها گمانه‌زنی‌های ایرج عبدی بوده‌است.

با نزدیک شدن به انتخابات هفتم اسفند مجالس شورای اسلامی و خبرگان، جناح‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا هریک می‌کوشند با ایجاد انسجام و نوعی وحدت درون‌جناحی خود را آماده آن انتخابات کنند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس که جزو اصولگرایان «معتدل» بشمار می‌رود روز سه شنبه همچنین در پاسخ به سؤال خبرگزاری تسنیم که «دربارهٔ تلاش اصلاح‌طلبان برای مصادره او و حجت‌الاسلام ناطق نوری» پرسیده، تنها گفته‌است «ما اموال نیستیم که ما را مصادره کنند.»

وی در پاسخ ادامه این پرسش خبرنگار که «اصلاح‌طلبان تصور می‌کنند که می‌توانند شما و آقای ناطق را به خود منتسب کنند»، پاسخ داد: «نباید این‌گونه فکر کنند.»

آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنان روز سه‌شنبه خود گفت: «اصولگرایان و دیگر گروه‌های سیاسی می‌توانند نظرات خود را داشته باشند اما بدانند کشور در گردنه‌ای قرار دارد که باید با موفقیت آن را پشت سر گذارد. برای عبور موفق از این گردنه به تشکل‌های ریشه‌دار، مسلکی و مردمی نیاز داریم. بنده طرفدار ایجاد تشکل هستم و تشکیل حزب جمهوری را درست می‌دانم. باید از جریانی که موجب شکل گیری مجلس کارآمد می‌شود حمایت کرد. بنده از نظر فکری این مسئله را ایجاد کرده‌ام تا افراد کارآمد انتخاب شوند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG