لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۵

حسن روحانی: وضع اقتصادی در سال آینده به طور کلی تغییر خواهد کرد


حسن روحانی می گوید که کشور نیازمند اصلاح ساختار اقتصادی و مبارزه جدی با فساد است.

رییس جمهوری ایران از قصد دولتش برای ارائه بسته اقتصادی جدید پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای (برجام) خبر داد و گفت که در سال آینده وضع اقتصادی ایران به طور کلی تغییر خواهد کرد.

حسن روحانی سه‌شنبه شب ۲۱ مهر ماه، در برنامه زنده تلویزیون ایران گفت که هدف اصلی دولتش از توافق هسته‌ای، جلب سرمایه گذاری خارجی برای رشد اقتصاد داخلی بوده است.

او گفت که کشور نیازمند اصلاح ساختار اقتصادی و مبارزه جدی با فساد است تا بتوان سرمایه‌های خارجی را جلب کرد.

رییس جمهوری ایران با اشاره به تصویب طرح اجرای برجام در جلسه روز سه‌شنبه مجلس گفت که پس از تایید آن در شورای نگهبان، از هفته آینده که مهلت ۹۰ روزه آغاز اجرای توافق هسته‌ای به پایان می‌رسد، این توافق باید به اجرا گذاشته شود و از روز اجرایی شدن، تحریم‌ها لغو می‌شود ولی دو ماهی طول خواهد کشید تا تحریم‌ها عملا برداشته شود.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز روز سه‌شنبه گفته بود که توافق وین تا اوایل دی‌ماه به طور کامل اجرایی خواهد شد.

حسن روحانی در ادامه به طور عمده به عملکرد اقتصادی دولتش و برنامه آن برای شش ماه آینده یا دوره پساتحریم پرداخت.

وی ابتدا به تاثیر تحریم‌ها و بسته شدن شبکه بانکی بین‌المللی بر روی ایران اشاره کرد و گفت که این کار باعث کاهش درآمدهای نفتی و رسیدن تورم در کشور به ۴۰ درصد شد.

او گفت در سال ۹۰ درآمد نفتی ایران، ۱۱۹ میلیارد دلار بود اما پس از تحریم بانکی به ۲۵ میلیارد دلار رسید که در سال گذشته کمترین درآمد نفتی بوده، اما دولت به رغم همه مشکلات، تورم را کاهش داد به طوری که در شهریورماه امسال تورم نقطه به نقطه به ۱۱.۷ درصد رسید و احتمال دارد تا پایان سال، تورم یک رقمی شود.

اکنون با چشم‌انداز اقتصادی پس از تحریم‌ها، می‌خواهیم در شش ماهه دوم سال رشد اقتصادی داشته باشیم و پیام من به مردم این است که همه باید آماده جهش تولید و رشد اقتصادی باشند و به مردم می‌گویم که در سال آینده وضع اقتصادی به طور کلی تغییر خواهد کرد.
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران

حسن روحانی در ادامه سخنانش در تلویزیون ایران کاهش تورم را عمدتا به دلیل انضباط مالی و پولی دولت خود دانست.

وی بار دیگر گفت که اقتصاد ایران در سال ۹۳ از رکود خارج شد و آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار هم حاکی از خارج شدن از رکود بود و دولتش، با کاهش تورم، رشد اقتصادی و ثبات بازار، همه شاخص‌های اقتصاد کلان را در سال ۹۳ کنترل کرد.

آقای روحانی افزود با کنترل این شاخص‌ها، ایران توانست به طرف مذاکرات هسته‌ای نشان دهد که قادر است اقتصاد خود را سامان دهد که این امر در مذاکرات به جمهوری اسلامی کمک کرد، چون این پیام را داد که تحریم‌ها کارگر نیست و باید لغو شوند.

رییس جمهوری ایران بار دیگر بدون نام بردن از کشوری، افت قیمت نفت را در چند سال گذشته در بازار جهانی عمدی و «حساب شده» دانست و گفت در تابستان ۹۳ و اوایل ۹۴ درست زمانی که ایران در ژنو تقریبا به توافق نهایی هسته‌ای می‌رسید «ناگهان برای کاهش قیمت نفت برنامه‌ریزی شد تا بر مذاکرات هسته‌ای تاثیر بگذارند و همچنین بر روسیه فشار بیاورند» و «مذاکرات را هفت ماه تمدید کردند تا با فشار به ما از ایران امتیاز بگیرند که موفق نشدند».

او افزود که کاهش قیمت نفت، باعث کاهش قیمت گاز، فرآورده‌های پتروشیمی و تولیداتی مانند فولاد نیز شد. همچنین تعویق هفت ماه مذاکرات، طول کشیدن رسیدن به توافق هسته‌ای و مدت زمانی که اجرایی شدن آن برده است، بر انتظارات مردم و میزان تقاضا تاثیر گذاشت، چون مردم منتظر رفع تحریم‌ها هستند.

رییس جمهوری ایران گفت اکنون با چشم‌انداز اقتصادی پس از تحریم‌ها، می‌خواهیم در شش ماهه دوم سال رشد اقتصادی داشته باشیم و پیام من به مردم این است که همه باید آماده جهش تولید و رشد اقتصادی باشند و به مردم می‌گویم که در سال آینده وضع اقتصادی به طور کلی تغییر خواهد کرد.

او به مشکلات بازار بورس و عدم منابع کافی در بانک‌ها برای دادن تسهیلات ارزان‌تر و بیشتر به سرمایه‌گذاران و تولید کنندگان اذعان کرد و گفت که دولت می‌خواهد این تسهیلات را فراهم کند و با طرح‌های عمرانی زودبازده و یارانه دادن به بخش‌هایی از تولید، همچنین پرداخت بدهی‌های دولتی به پیمانکاران سبب افزایش و تحرک تقاضا و رونق بخش تولید شود.

آقای روحانی از بخش خصوصی خواست تا در شرایط جدید فعال شود و به حضور رو به افزایش منابع خارجی در کشور نیز اشاره کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG