لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۲۳

آمریکا از رویکرد جدید در حمایت از گروه‌های مخالف بشار اسد خبر داد


در حالی که روسیه می‌گوید بیش از ۶۰ حمله دیگر به «اهداف تروریستی» در سوریه انجام داده، وزیر دفاع آمریکا برنامه و رویکرد جدیدی را در حمایت از گروه‌های مخالف بشار اسد اعلام کرده است.

وزارت دفاع روسیه روز جمعه ۱۷ مهر اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته به ۶۷ «هدف تروریستی» دیگر در سوریه حمله هوایی کرده‌اند و ۳۰۰ تن از «تروریست‌ها»‌ در این حملات کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع روسیه می‌گوید که دو فرمانده عملیاتی ارشد گروه «خلافت اسلامی» نیز در میان این کشته‌شدگان در حوالی حلب بوده‌اند.

وزارت دفاع روسیه در حالی از حملات بیشتر به «اهداف تروریستی» در سوریه خبرداده، که مقام های آمریکا می‌گویند اکثر این حملات به مواضع گروه حکومت اسلامی یا گروه‌های وابسته به القاعده نبوده، بلکه گروه‌های دیگر مسلح مخالف بشار اسد را هدف قرار داده است.

همزمان، به‌رغم عملیات گسترده روسیه در سوریه، گزارش‌ها حاکی است که شبه‌نظامیان گروه «حکومت اسلامی» بامداد جمعه پیشروی سریعی به سمت شهر حلب در شمال سوریه داشته‌اند.

از سوی دیگر، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، روز جمعه در کنفرانسی خبری در لندن از تغییر کلی برنامه آموزش گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد که مورد حمایت غرب بوده‌اند خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای کارتر بدون اشاره به جزئیات این تغییر، گفت که یک نمونه خوب از رویکرد موثر در این زمینه همکاری است که آمریکا تاکنون با کردها در شمال سوریه داشته که از توانایی و انگیزه لازم برای جنگیدن برخوردارند.

اشتون کارتر این برنامه را «رویکرد راهبردی‌تر» نسبت به سیاستی که تاکنون برای حمایت از گروه‌های مخالف اسد داشته‌اند، توصیف کرد.

در همین حال، پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری‌ها گفته است که به دستور وزیر دفاع، از این به بعد تجهیزات و سلاح به طور مستقیم در اختیار «فرماندهان معتبر و واحدهای‌شان در سوریه» گذاشته می‌شود تا بتوانند مناطق زیر کنترل داعش را از دست آنها بیرون آورند.

او همچنین از برنامه «پشتیبانی هوایی» از عملیات گروه‌های مسلح مخالف اسد در جنگ با داعش خبر داده است.

آمریکا تاکنون برنامه آموزش و تجهیز واحدهایی از جنگجویان را در اماکنی در خارج از سوریه،‌از جمله در ترکیه، اجرا می‌کرد که نتایج موثری نداشته است.

آسوشیتدپرس در ارتباط با این موضوع، به برنامه قبلی ۵۰۰ میلیون دلاری آمریکا اشاره کرده که موفق نبوده است.

روزنامه نیویورک تایمز هم در شماره روز جمعه خود از پایان برنامه «پنتاگون» برای آموزش گروه های مخالف بشار اسد خبر داده و گفته بود که توقف این آموزش هابه معنای آن است که وزارت دفاع به شکست این برنامه برای ایجاد یک نیروی زمینی قوی به منظور مقابله با داعش در سوریه معترف است.

در همین حال، الکساندر گروشکو، نماینده روسیه در ناتو، روز جمعه به خبرگزاری‌های این کشور گفت که حملات نیروی ائتلاف به رهبری آمریکا در نقاطی از سوریه «بدون توافق حکومت بشار اسد، مقابله تروریست‌ها را پیچیده و رویکرد جامع به حل این مشکل را تضعیف می کند».

او اضافه کرد که «فقط روسیه در مطابقت با قوانین بین‌المللی در سوریه رفتار می‌کند».

مسکو می‌گوید حملات هوایی این کشور به «تروریست‌ها» در سوریه به درخواست حکومت بشار اسد انجام می‌شود.

XS
SM
MD
LG