لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۲

اردوغان: تهمت پوتین ثابت شود استعفا می‌دهم


ولادیمیر پوتین (راست) و همتای او رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه،

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به ادعای ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود دربارهٔ فروش نفت گروه حکومت اسلامی (داعش) به ترکیه، گفت اگر این «تهمت» اثبات شود، از سمت خود استعفاء می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، آقای اردوغان شامگاه دوشنبه نهم آذر در حاشیه نشست بین‌المللی تغییرات اقلیمی در پاریس گفت: «اینجا می‌خواهیم سخنی را با قدرت مطرح کنم. اگر چنین چیزی ثابت شود، شرف کشور ما ایجاب می‌کند که من دیگر در منصب خود باقی نمانم.»

همزمان، باراک اوباما از ترکیه و روسیه خواست توجه خود را به جنگ با داعش معطوف کنند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، آقای اردوغان در حاشیه نشست یادشده که روسای جمهوری آمریکا و روسیه نیز در آن حضور دارند، ادعای ولادیمیر پوتین را «تهمت و افتراء» خواند و با به چالش کشیدن او، پرسید «شما چه، حاضرید در غیر آنصورت کنار بروید؟»

ولادیمیر پوتین روز دوشنبه در حاشیه همین نشست ادعای خود را در مورد اینکه ترکیه از گروه «حکومت اسلامی» (داعش) نفت می‌خرد تکرار کرده و گفته بود «برای ما واضح است که ترکیه بخاطر حفاظت از تجارت نفتش با داعش، جنگنده ما را ساقط کرد.»

گروه حکومت اسلامی برخی منابع نفتی سوریه و عراق را تصرف کرده و بنابر گزارش‌ها با فروش نفت درآمد قابل توجهی دارد که به گفته منابع آمریکایی در حدود نیمی از درآمدهای این گروه را تشکیل می‌دهد.

رجب طیب اردوغان روز دوشنبه در واکنش به ادعای پوتین گفت «بگذارید بجای برخورد احساسی با صبر و شکیبایی رفتار کنیم.»

او افزود «ترکیه همه نفت و گاز خود را از مجاری قانونی می‌خرد و لازم است همه بدانند که ما بی‌صداقت نیستم تا دست به چنین مبادلاتی با گروه‌های تروریستی بزنیم.»

در پی سرنگونی یک جنگنده روسی در مرز سوریه با ترکیه و بالا گرفتن تنش میان مسکو و آنکارا، رجب طیب اردوغان خواستار دیدار با پوتین در جریان نشست تغییرات اقلیمی در پاریس شده بود، اما ولادیمیر پوتین نه تنها از دیدار با رئیس جمهوری ترکیه خودداری کرده، بلکه با قطع تمامی تماس‌های نظامی میان دو کشور، تحریم‌هایی را نیز علیه ترکیه اعلام کرده‌است؛ مسکو همچنین خواستار عذرخواهی رسمی آنکارا شده‌است.

از سوی دیگر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در دیدار با رجب طیب اردوغان در حاشیه نشست پاریس بار دیگر کوشید از تنش میان روسیه و ترکیه بکاهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اوباما در این دیدار ضمن تأکید بر اینکه ترکیه عضوی از ناتو و از متحدان آمریکاست و حق دفاع از تمامیت ارضی‌اش را دارد، گفت «همه ما دشمن مشترکی داریم و باید توجه خود را به جنگ با آن معطوف کنیم.»

اوباما روز دوشنبه با ولادیمیر پوتین دیدار کرده بود که به گفته کاخ سفید در آن «تاسف خود را از کشته شدن یک خلبان روسیه و یکی از سربازان این کشور ابراز کرد.»

ترکیه گفته‌است جنگنده سوخی ۲۴ روسیه به دلیل نقض حریم هوایی این کشور به‌رغم هشدارهای مکرر، هدف قرار گرفت و سرنگون شد. اما روسیه نقض حریم هوایی ترکیه را تکذیب کرده‌است.

در جریان سرنگونی آن جنگنده، یک خلبان روس پس از پرش با چتر به بیرون در داخل سوریه کشته شد اما کمک خلبان نجات یافت.

ترکیه ساعاتی پیش از سخنان روز دوشنبه رجب طیب اردوغان، جسد خلبان کشته شده روسی را به مسکو تحویل داده بود.

گفته می‌شود این خلبان هنگام فرود با شلیک گلوله جنگجویان ترکمن در سوریه کشته شد.

یک سرباز روس نیز هنگام تلاش برای نجات کمک خلبان کشته شد.

دیدن نظرات (۵۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG