لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۶

تشکیل کمیته ویژه بررسی «حمله سایبری روسیه» به تاسیسات برق اوکراین


شورشی‌های نزدیک به روسیه در شهر دونتسک

در پی قطع برق در بخش بزرگی از غرب اوکراین، سازمان امنیت این کشور انگشت اتهام را متوجه روسیه کرده و وزارت انرژی اوکراین از تشکیل کمیته ویژه‌ای برای تحقیق درباره این «حمله سایبری» خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز جمعه، یازدهم دی، یک شرکت برق در غرب اوکراین هفته پیش اعلام کرد که بخش بزرگی از منطقه‌ای که تامین برق آن بر عهده این شرکت است، از جمله ایوانو فرانکیوسک، مرکز این منطقه، به دلیل ایجاد «اختلال» در سیستم انتقال برق از کار افتاده است.

در همین زمینه سازمان امنیت اوکراین روسیه را به حمله سایبری به شبکه انتقال برق این کشور متهم کرده است.

به گفته رابرت لی، افسر پیشین عملیات جنگ سایبری در نیروی هوایی آمریکا، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، اگر اتهام سازمان امنیت اوکراین که علت قطع جریان برق هفته گذشته در منطقه غرب این کشور حمله سایبری بوده ثابت شود، این اولین بار خواهد بود که یک مورد مشخص از قطع جریان برق به طور معتبر به حملات سایبری مربوط می‌شود.

آقای لی که اکنون مدیرعامل شرکت امنیت سایبری «دراگوس» است، افزود که هنوز نمی‌توان در مورد اعتبار اتهام سازمان امنیت اوکراین قضاوت کرد، اما در صورت اثبات این اتهام، این رویداد می‌تواند سایر کشورها را به روی آوردن به چنین روش‌هایی ترغیب کند.

سازمان امنیت اوکراین روز دوشنبه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که توانسته با موفقیت مانع حمله بدافزار «دستگاه‌های امنیتی روسیه» به سیستم انتقال برق این کشور شود و این حمله را «کشف و خنثی» کرده است.

سخنگوی سازمان امنیت اوکراین روز پنج‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که در صورت موفقیت آن حمله به شکلی که مد نظر طراحان آن بود، برق این منطقه برای مدتی طولانی‌تر قطع می‌شد.

مقام‌های روسیه هنوز به این اتهام واکنشی نشان نداده‌اند.

به گزارش رویترز، کارشناسان امنیت سایبری، روسیه را در کنار آمریکا، چین، اسرائیل، فرانسه و بریتانیا، در ردیف پیشرفته‌ترین کشورها از نظر قدرت سایبری جای می‌دهند.

اتهام سازمان امنیت اوکراین به روسیه در حالی است که روابط دو کشور از هنگام انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه در سال گذشته تیره‌تر شده است.

در همین حال، روسیه خود بارها شکایت کرده که هدف حملات سایبری بوده و دستگاه‌های امنیتی این کشور حملات متعددی را از پس از تیره شدن روابط مسکو با اوکراین و غرب ردیابی و خنثی کرده‌اند.

در همین حال، به گزارش رویترز، اوکراین از روز چهارشنبه از تامین برق شبه جزیره کریمه خودداری کرده و این اقدام سبب شده است جریان برق این منطقه تا حدود یک‌چهارم کاهش یابد.

در مقابل مقام‌های پلیس اوکراین علت قطع انتقال برق به کریمه را انفجار یک دکل برق توسط خرابکاران ناشناس اعلام کرده‌اند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG